Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска ги започна активностите утврдени во агендата од неговата работна посета на Словенија, по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан што се одржува во Брдо-Крањ.     Премиерот Заев имаше заедничка средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, со претседателката на Европската комисија […]

Вести Македонија Ударни вести

Средби за време на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот

  Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на форумот во Израел по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот, оствари средби со неколку шефови на држави учесници на форумот.     На средбата со претседателот на Република Финска, Саули Нинисто, претседателот Пендаровски се заблагодари за принципиелната поддршка за нашата европска перспектива за време на […]