Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Шахистите на ШК Алкалоид повторно со шампионските титули

  Велемајсторот Звонко Станојоски и женскиот ФИДЕ Мајстор Моника Стојковска, обајцата членови на ШК Алкалоид, ги освоија титулите за државни шампиони на Македонија во шах за 2023 година. Во драматичниот финиш на двете првенства, освен што беше битно играчите самите да постигнат успех против директните конкуренти, на крајот одлучуваа и „тај-брејк“ параметрите поради изедначеност со […]