Вести Македонија Ударни вести

Се изготвува мобилна апликација за прв одговор при пријава за сторено семејно насилство

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше на панел дискусијата „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во кабинетот на Претседателот на РС Македонија, по повод кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство врз жените“ под покровителство на сопругата на претседателот на РС Македонија, г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, а во организација на Сојуз-национален совет […]

Вести Македонија Ударни вести

Почнува аплицирањето за зелена карта за САД

  Сите заинтересирани граѓани од денеска, од 18 часот до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб-страница  на  американскиот Стејт департмент https://dvprogram.state.gov/, на која има целосни инструкции. – Им препорачуваме на кандидатите да аплицираат порано и лично […]

Вести Македонија Ударни вести

Нова бесплатна апликација за плаќање паркинг Parking.MK

  Следејќи ги трендовите за дигитализација на услугите, ЈП „Градски паркинг“- Скопје денеска  ја пушти во употреба апликацијата Parking.MK за зонско паркирање која ќе биде достапна за користење на IOS и ANDROID уредите.   Апликацијата е бесплатна за симнување, едноставна за примена и нуди низа поволности, меѓу кои, можност преку ГПС прецизно и точно да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Преземете ја контролата врз вашето здравје со апликацијата „Мое здравје“,

  Согласно политиките и заложбите за осовременување на здравствениот сектор преку дигитализација, Министерството за Здравство ја презентираше „Мое Здравје“ – нова мобилна апликација која ќе им овозможи на сите граѓани да имаат лесен пристап и увид во личните здравствени податоци. Апликацијата вклучува интерактивен пристап кон здравственото досие на секој корисник и дава можност да се […]

Вести Македонија Ударни вести

Нова апликација “МојДДВ” прилагодена на повисокиот лимит

  Управата за јавни приходи ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека е извршено нејзино прилагодување согласно измените и дополнувањето на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност за физички лица објавен во Сл.весник на РСМ бр.65/2023  објавен на ден 23.03.2023 година. Ова значи дека сите корисници на МојДДВ, ќе треба да ја превземат […]

Вести Македонија

Кампања “СТУДИРАЈ НА АУЕ – ФОН, ПЛАТИ КАКО НА ДРЖАВЕН”

  Доколку праксата за време на студирањето Ви е подеднакво важна колку и теоријата и сакате одговор од професорот на секое поставено прашање, во било кое време, ова е ШАНСА за секој матурант! Американскиот Универзитет на Европа – ФОН стартува со кампањата „СТУДИРАЈ НА АУЕ – ФОН, ПЛАТИ КАКО НА ДРЖАВЕН” за ранo пријавување на матуранти. […]

Вести Македонија Ударни вести

Во тек е испорака на решенијата за субвенциониран студентски оброк

  Министерството за образование и наука информира дека во тек е генерирање и испорака на решенија преку порталот е-услуги на 9.562 студенти кои ги исполнија условите и го остварија правото на субвенциониран студентски оброк во рамки на вториот рок од повикот за аплицирање. Процесот ќе биде заокружен денес.    Вкупно 545 апликации се одбиени поради […]

Вести Македонија Ударни вести

Мобилна апликација за помош на жртвите на насилство „Биди безбедна”

  Првата мобилна апликација за помош и поддршка на жртвите на насилство “Биди безбедна”, креирана од Министерството за труд и социјална политика заедно со UNDP, достапна е на три јазици: македонски, албански и ромски. Апликацијата ќе им помогне на жртвите на семејно насилство брзо и едноставно да побараат помош и поддршка, без разлика на времето […]

Вести Македонија Ударни вести

Има уште групи како „Јавна соба“ за кои јавноста не знае

  Групата „Јавна соба“ на мобилната апликација за инстант пораки „Телеграм“ деновиве ја разбранува јавноста заради тоа што во неа се споделувале фотографии од разголени девојки меѓу кои наводно има фотографии и од малолетни лица. Целиот скандал наметнува повеќе прашања, меѓу кои и зошто е избрана токму „Телеграм“ комуникациската апликација за оваа намена, кој сѐ […]