Вести Македонија Ударни вести

ОДЛУЧНО ЗА ПРОМЕНИ: ДОМ и ЛДП ги претставија кандидатите за градоначалници

Вечерва во Скопје Граѓанското движење ,,Одлучно за промени”, предводено од Зелената партија ДОМ и ЛДП, официјално ја започна изборната кампања за претстојните локални избори претставувајќи ги своите кандидати за градоначалници и советници. На собирот, што се одржа пред платото на Националната опера и балет, според владините здравствени и безбедносни протоколи, учествуваа многубројни членови, поддржувачи и […]

Вести Македонија Ударни вести

ЛДП и ДОМ за кандидати за градоначалници ги предложи: проф. д-р Антони, Христа Најданов и Катерина Ѓорѓиевска

  Движењето “ОДЛУЧНО ЗА ПРОМЕНИ” иницирано од ЛДП и ДОМ, за кандидати за градоначалници ги предложи: проф. д-р Антони Новотни во општина Центар, Христа Најданов во општина Карпош и Катерина Ѓорѓиевска во општина Зелениково.   Проф. д-р Антони Новотни  е редовен професор по психијатрија на Медицински факултет, Универзитет „Свети Кирил и Методиј“, со долгогодишно работно […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ: Неуспешен обид за дискредитирање на партијата

  Зелената партија ДОМ ги негира индивидуалните изливи на незадоволство и клевети искажани на денешната прес-конференција на Алтипармаковска во однос на функционирањето на Партијата и на работата на нејзината лидерка, Маја Морачанин. ДОМ одговорно тврди дека лажно се прикажува незадоволство на 17 општински организации, чии членови не се ниту запознати ниту консултирани за оваа прес-конференција. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Честит и вековит Илинден!

  Историјата нѐ обврзува ништо и никого да не заборавиме и да ги чуваме спомените и сеќавањата на светлите датуми и големите борци заради нас и идните поколенија, се вели во честитката на ДОМ. Го чествуваме Илинден за да се сетиме на судбините на нашите предци, да оживее сеќавањето на жртвите и на стремежот на […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ и ЛДП ја промовираа коалицијата во Битола со мотото „Излези од маглата“

  Лидерите на Зелената партија ДОМ, Маја Морачанин и на ЛДП, Горан Милевски во Битола го промовираа своето коалицирање за претстојните локални избори наречено – Граѓанско движење на Центарот, со мотото „Излези од маглата“. Во своето обраќање пред големиот број битолчани, претседателката на ДОМ, Маја Морачанин нагласи дека и ДОМ и ЛДП се прогресивни партии […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Пратеникот на ДОМ, Богдановски поднесе оставка од пратеничката функција

  Пратеникот на ДОМ, Мирослав Богдановски,  денеска си поднесе оставка од пратеничката функција. Богдановски на својот фб профил изјави дека останува максимално посветен на заштитата на животната средина. “Граѓаните бараат зелени, чесни и бескомпромисни борци што се секојдневно на терен, далеку од удобните фотелји. Зелените не се елитисти и демагози, туку луѓе од акција. Јас […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Зелената партија ДОМ и се придружува на граѓанската иницијатива во Кочани за референдум

  Зелената партија ДОМ и се придружува на граѓанската иницијатива во Кочани за распишување на референдум за изјаснување на граѓаните на Кочани за изградба на мала хидроелектрана на Мала Река. За ова барање на граѓанската иницијатива Грин.Орг се исполнети сите законски услови и она што преостанува е Советот на општина Кочани на својата следна седница […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Поддршка на граѓанскиот протест за сечата на ул. Орце Николов

      Зелената партија ДОМ го поддржува утрешниот граѓански протест поттикнат од сечењето на дрвјата на улицата Орце Николов. Апелираме до Град Скопје и општините на своите веб страни да ги објавуваат проектите за реконструкција на улиците, сите решенија за сечење на дрвјата и податоците од Зелениот катастар. Зголемената транспарентност ќе придонесе кон зголемување […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДОМ: Зошто се сече дрворедот на “Орце Николов”?

      Зелената партија ДОМ, со голема загриженост ги следи фотографиите и реакциите на социјалните мрежи за сечата на дрворедот на “Орце Николов”. Јавно поставуваме прашање до општина Центар, зошто е направен овој “масакар” врз дрворедот? Зошто се сечат дрва без никаква најава и објаснување? Да не забораваме дека на вака “зацементиран” град каде […]

Вести Македонија

ДОМ на Совет на Европските зелени – За подобра и поправедна зелена иднина

    Европската зелена партија од 25 до 29 мај го одржа он-лајн, 33-тиот Совет на европските зелени, на кој активно учество имаше и поширокото раководство на Зелената партија ДОМ. Делегатите на европските зелени партии, активистите и поддржувачите на зелените политики на собирот разменија мислења околу изнаоѓањето ефикасни решенија за повеќе актуелни проблеми и прашања […]