Вести Македонија Ударни вести

Кривичен: Нема пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев.

  Основниот кривичен суд ги ослободи Клиничката болница „Жан Митрев“ и доктор Жан Митрев од обвинението дека во МАЛМЕД не пријавиле отпочнување со клиничко испитување на медицински средства за хемофилтрација. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци во работата на Клиниката „Жан Митрев“ се покажаа како неосновани. Во пресудата се потенцира дека нема […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Отворено писмо од д-р Жан Митрев до претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски

  Почитуван Чадиковски, Би сакал на почеток да ја истакнам мојата поддршка за истражувачкото новинарство што како Здружение на новинари го промовирате. Се надевам дека ќе успеете да ги одржите високите стандарди на известување во медиумите со подигнувањето на нивото на етика и одговорност на сите чинители во јавниот живот. Вчера со разочарување ја прочитав […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Чадиковски до Митрев: Слободното новинарство постои за граѓаните и за заштита на јавниот интерес

  Г-не Митрев, со внимание го прочитав писмото што го упативте до мене и сакав и лично да Ви одговорам, но со оглед дека писмото од Ваша страна е дистрибуирано до јавноста, чувствувам должност и јавно да Ви одговорам. Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) е најстарата граѓанска организација во земјата чија основна улога е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение против Жан Митрев за измама на пациенти

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Во текот на постапката првично оформена по допрен […]

Вести Македонија Ударни вести

ИРЛ: МАЛМЕД бара да се казни Жан Митрев поради непријавени клинички испитувања

  Придружуван од двајца адвокати и подготвена презентација „Факти за Ковид“ доктор Жан Митрев денеска одржа прес конференција за новинари. Средбата со медиумите доаѓа во време кога обвинителството води истрага против него, а граѓанскиот суд треба да донесе одлука дали ќе ја прифати неговата тужба за клевета против новинарите на ИРЛ. Од институциите досега само […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одземен пасошот на Жан Митрев заради постапка за измама на пациенти

  По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од април 2020 […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот за здравство, во 11 часот ќе одржи прес-конференција за случајот “Жан Митрев”

  Министерот за здравство Беким Сали денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да објави повеќе детали за случајот со Клиничката болница „Жан Митрев“. Министерот информираше дека е пратен допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“ и дека Агенцијата за лекови […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ вo рок од 2 дена да достави информација за случувањата во „Жан Митрев“

  Владата на денешната 61-ва седница одржана онлајн, преку видео конференциска врска, го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално информациите поврзани со објавената сторија на „Истражувачка репортерска лабораторија“, емитувана на програмата на Националната радио телевизија на 17 јули 2022 година, а во врска со Клиничката болница „Жан Митрев“, Скопје. Заради големиот број реакции […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови пријави до ИРЛ од граѓани по објавата на „Нечиста крв“ (ВИДЕО)

  Документарецот насловен „Нечиста крв“, објавен од страна на ИРЛ (Investigative Reporting Lab) и МРТВ крена голема „прашина“ во јавноста. Се работи за документарец во кој се претставени судбини на семејства кои во екот на ковид пандемијата се лекувале во една од најголемите приватни клиники во Македонија. Според документарецот на ИРЛ, во Македонија се правеле […]

Вести Македонија Ударни вести

Британскиот сој на вирусот детектиран во клиниката Жан Митрев

    Британскиот сој на вирусот детектиран во приватната лабораторија на клиниката Жан Митрев во Скопје, при анализа на примероци од јануари. Станува збор за 46 годишен маж кој веќе е оздравен, односно во базата на податоци на Инстистутот за јавно здравје пациентот од 22 јануари 2021 се води како оздравен. Според информациите од ИЈЗ, […]