Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Идентитетот и јазикот не биле и нема да бидат предмет на разговор

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21, на темата околу заострувањето на реториката и на македонска и на бугарска страна по отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, истакна дека по прашање на унапредување на македонско-бугарските односи договор е можен единствено кога ќе има сеопфатно решение што ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Груби: Конечното решение за името мора да биде достоинствено и взаемно прифатливо

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, денеска во Њујорк имаше работен ручек со посредникот на Обединетите Нации за спорот со името, америкамскиот дипломат, г.Метјуц Нимиц. Груби му ги пренесе на Нимиц сите негови впечатоци од интензивните средби во Вашингтон, вклучувајќи ги и обсервациите и од другите соговорници во периодот помеѓу двете меѓусебни средби. Ставовите на двајцата премиери вродуваат оптимизам дека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

АЛИ АХМЕТИ, НИЕ ИМЕ СИ ИМАМЕ! – Јове КЕКЕНОВСКИ

Ахмети за грчките медиуми: ,,Ние сме земја без име, ПЈРМ е само привремено” Оваа изјава на Ахмети ја одмолчеа и СДСМ и ДПМНЕ. Бидејќи и едните и другите ја купуваат милоста на ДУИ и Ахмети, еве јас јавно да го прашам Ахмети? • На чија држава, тој е државјанин? • Има ли име таа држава? […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нимиц во Брисел на средба со преговарачите за името

Денеска и утре во Брисел ќе се одржи средба на преговарачките тимови на Македонија и на Грција за спорот за името. Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, ќе се сретне со претставниците на двете земји Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Средбата, како што […]