Вести Свет Ударни вести

Австрија воведува целосен карантин во државата

  Австрија од полноќ влегува во нов карантин. Се очекува Собранието вечерва и официјално да ги одобри новите мерки. За почеток ќе важат само за невакцинираните, што значи дека слободно може да се движат само вакцинираните и заразените. Дневно има до 13.000 нови случаи на инфекција. Претседателот Александар ван дер Белен предупредува дека ситуацијата е […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Задолжителен карантин за лица кои доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство ја информира јавноста дека Комисијата за заразни билести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лица кои доаѓаат од сите африкански земји. До овој момент во земјава се уште не е детектирано присуство на јужноафриканскиот сој на вирусот. Во текот на утрешниот ден, МАНУ ќе изврши анализа на бирсеви на […]

Вести Македонија Ударни вести

Карантинот привремено го расчисти воздухот во Европа

  Карантинското затворање на земјите, како одговор на ширењето на Ковид-19 што се случи пролетта, придонесе за значително намалување на емисиите на загадувачи на воздухот, особено од патниот транспорт, авијацијата и меѓународната трговија, нотира Извештајот на квалитетот на воздухот во 2020 година на Европската агенција за животна средина. Сепак, загадениот воздух, кој е присутен и сега, и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Во вонредна состојба не престанува животот,стопанството и економијата нормално ќе функционираат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски на денешните прес-конференции на кои доминираше предлогот за воведување на вонредна состојба, потенцираше дека со нејзиното воведување не значи дека по автоматизам ќе се воведат рестрикции на слободите и движењето на граѓаните. „И во вонредна состојба не престанува животот. Нашата идеја е што е можно повеќе […]

Вести Македонија Ударни вести

ВИДЕО: Хотел во центарот на Скопје во карантин, двајца странци се тестираат за коронавирус

Екипата на ТВ21 има ексклузивни снимки од акцијата која ја спроведе МВР заедно со лица од Министерството за здравство. Министерот Венко Филипче потврди дека двајцата пациенти се во хотелската соба и со нив во тек е интервју. Земени се брисеви и за неколку часа резултатите ќе бидат готови. Едниот е од Сингапур, другиот од Австралија и во […]