Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ нови цени на горивата

  Oд ноќеска на полноќ ќе поевтинат бензините, дизелот и екстралесното масло за домаќинство. Бензините ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98, како и дизел горивото ќе поевтинат за 1,5 денара по литар, а екстралесното масло за домаќинство ќе поевтини за 1 денар по литар, додека мазутот ќе поскапи. Од полноќ, цените на нафтените дериват и ќе […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Трајковски: Трговците да ја почитуваат Одлуката! Граѓаните да пријават неправилности во ДПИ на 02/191

  https://www.dpi.gov.mk/images/Video%202023-09-25.mp4 „Пазарниот инспекторат е на терен! Контролираме дали трговците ги усогласиле цените со Одлуката донесена од Владата. Трговците имаат обврска да ги намалат цените за најмалку 10%, сметајќи ја цената на производите од Одлуката која се применувала на 1 август во тековната годината, како референтна цена, а сите намалени производите треба да имаат ознака […]

Вести Македонија Ударни вести

Бектеши: Намалување на цените на пијалаците наредната недела

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на својот Фејсбук профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат за 10% во наредниот период.   „Намалување на цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци. Денеска добив неколку писма од нашите домашни производители на минерална вода, сокови, пиво кои ме известија дека доброволно се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши на состанок со претставници од ланците на супермаркети

  „По конструктивна дебата со најголемите супермаркети во земјава заеднички се согласивме дека има простор за намалување на цените на основните прехранбени производи и како добра воља и како општествено одговорни компании тоа го прифатија“ кажа министерот за економија Крешник Бектеши по денешниот работен состанок со претставници на најголемите супермаркети во државата. Како што појасни […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ поевтинуваат горивата – дизелот 69 денари

  Од полноќ, малопродажната цена на Eуродизел се намалува за 2 денари и ќе изнесува 69 денари, Eуросупер 95 ќе чини 80 денари, а Eуросупер 98 ќе чини 82 денари, информира денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) не се менува. Малопродажната цена на […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови цени на горивата од полноќ

  Од ноќеска на полноќ, малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за половина денар по литар. Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за половина денар за литар, додека малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,330 ден/кг. Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98 и на Еуродизелот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Замрзнати цени на 11 видови овошје и зеленчук

  Министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) Горан Трајковски денеска на прес -конференција информираа за последната Одлука на Владата за утврдување на највисоки цени на одделни производи, како и за извршените надзори од страна на ДПИ. Како што информираше министерот Бектеши, на предлог на Министерството за економија денеска Владата […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарниот инспекторат изрече 175 казни при 650 инспекциски надзори

  Државниот пазарен инспекторат во периодот од 13.03 до 19.03.2023 година  има извршено над 650 инспекциски надзори на целата територија на Република Северна Македонија. Во наведениот период од страна на Државниот пазарен инспекторат наплатени и издадени се над 175 прекршочни платни налози со вредност над  6.230.000 денари. Државниот пазарен инспекторат врши континуирани инспекциски надзори кај трговците на големо и мало во делот на почитување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Бектеши: Ги намаливме цените на тестенините и млечните производи

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски, денеска, беа во обиколка на еден од маркетите во Скопје, со цел да се види состојбата со продажбата на тестенините и млечните производи.     „Денес можевме сите да се увериме дека ова намалување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДПИ ќе ги контролира цените на тестенините и млечните производи

  Одлуките на Владата за намалување на цените на тестенините и млечните производи се донесоа пред речиси една седмица, а од утре веќе и официјално стапуваат во сила, и трговците до сега требаше да ги усогласат цените според Одлуките на Владата.  Од утре инспекторите ќе бидат на терен и ќе вршат контроли за да се […]