Вести Македонија Ударни вести

„Гарантирана цена” за соковите, водата и пивото, пониска маржа за овошјето и зеленчукот

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски на прес-конференција говореше за новите одлуки донесени на денешната владина седница, кои се однесуваат на намалување на цената на одделни производи во трговијата на големо и на мало. Со денешната Одлука на Влада на листата со „гарантирана цена“, влегуваат и безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото. Владата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Производите со намалена цена ќе се продаваат со ознака „гарантирана цена“

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес – конференција во Владата, информираше дека изготвена е листата на производи опфатени во одлуката за намалување на цените која што на предлог на Министерството за економија треба да се усвои од Владата на следната седница. Согласно предлог-одлуката трговците на мало ќе имаат обврска да ги означат […]