Вести Македонија Ударни вести

МВР ги демантира дезинформациите објавени на порталите Експрес, Курир, Нетпрес, Република

  Министерството за внатрешни работи категорично и целосно ги демантира дезинформациите објавени и споделени од страна на порталите Експрес, Курир, Нетпрес, Република…со сензационалистички наслови: „Предупредување, сцени на насилство, партиски активист со банда претепува човек – Спасовски молчи“, „Крвнички претепан прилепчанец среде бел ден: Напаѓачите активисти на СДСМ кои купувале гласови – од МВР не реагираат!“, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Град Скопје: Лажни се информациите дека Противпожарната бригада е без гориво

  Градот Скопје ги демантира лажните информациите пласирани во јавноста дека Противпожарната бригада е без гориво.   “За точно информирање на јавноста, сакаме да истакнеме дека актуелниот договор за гориво, сеуште не е исцрпен, односно има важност до 05.06.2022 година. Градот Скопје навреме ја почна процедурата за нов договор кој е потпишан, со што се […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата најостро ги демантира тенденциозните невистини за наводно отстапување од протоколот за изведување химни

  Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира и го отфрла како дезинформација објавеното на повеќе медиуми и портали за наводно намерно изоставање на одредени делови односно стихови од химната на Северна Македонија за време на официјалниот пречек на претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков. Воениот оркестар на Армијата на Република Северна […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

МЗ: Демант на информацијата објавена во вестите на телевизија 24

  Министерството за здравство категорично ја демантира информацијата објавена во вестите на телевизија 24, каде новинарката на оваа телевизија во линковско вклучување, денеска пласираше вест која е целосно неточна, односно дека на Инфективна клиника најголем број од хоспитализираните пацинети биле со примени две дози вакцина.   Новинарката оваа невистинита информација ја потенцираше како „важна“ што […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

МВР: Лажна вест е дека во Прифатниот центар во Гази Баба ќе се сместуваат бегалци од Авганистан

  Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите пласирани од одредени портали дека Прифатниот центар во Гази Баба ќе се користи за сместување на бегалците од Авганистан, и дека министерот Спасовски тоа го потврдил. Тоа е апсолутно лажна вест! Користениот статус на министерот Спасовски е во контекст на вчера објавената тема на Македонската информативна […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР – Демант: Пратеникот Апасиев ги лаже граѓаните

Министерството за внатрешни работи ги демантира лажните вести кои упорно ги шири пратеникот Димитар Апасиев. По минатонеделниот обид со лаги и подметнувања да ја оцрни полицијата, за што доби соодветна лекција и од стручната јавност, Апасиев сега повторно се обидува со лаги да ја манипулира јавноста. Тој на социјалните мрежи објавува фотографија од неправилно паркирано […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Целосно ги демантирам наводите за исплатени милион евра за респиратори од Бразил

  “Опозицијата и медиумите блиски до нив, преку лаги и клевети продолжуваат да го подриваат здравствениот систем. Во услови на пандемија, како Министерство за здравство правиме се што е во наша моќ да обезбедиме потребни вакцини, лекови, опрема или респиратори, а ВМРО-ДПМНЕ единствено што прави е креирање лажни афери”, напиша министерот Филипче на својот фб. […]

Вести Изјави Македонија

МВР го демантира Мицкоски за упадите на полицијата

Демант Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од страна на г-динот Христијан Мицковски преку социјалната мрежа Фејсбук за наводни упади во домови на активисти на ВМРО-ДПМНЕ поради, како што вели, нивното незадоволство од она што се случува во државата. Полицијата, по смената на раководството во 2017 година, работи професионално и само и исклучиво […]

Uncategorized

Град Скопје ги демантира шпекулациите на “Курир”со наслов: Шилегов ќе набавува пушки за да се убиваат кучиња

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени денеска (09.03.2018 година) на интернет порталот „Курир“ со наслов „Граѓаните со остри критики: Шилегов ќе набавува пушки за да се убиваат кучиња, ова не смее да му помине! (ФОТО)“ и на социјалните мрежи – од страна на поединци и невладини организации, во коишто се тврди дека […]

Вести Македонија Став

Хаџи Лега со демант за обвинувањата: Се надевам дека оваа „афера“ ќе го крене гласот на идните мајки

  Поранешната директорка на скопската Клиника за гинекологија, Марија Хаџи-Лега испрати демант за обвинувањата дека ја оштетила Клиниката за 150.000 евра за набавка на апарат и тестови во функција „само за истражувачки цели“, за кои персоналот не бил известен, не бил обучен да ги чита резултатите, ниту, пак, од пациентките се барала согласност врз нив […]