Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

  Општина Центар ги известува граѓаните дека Јавниот повик за доделување еднократна парична помош за пензионерите истекува утре. Сите граѓани кои ги исполнуваат условите, се жители на Општина Центар и земаат пензија не поголема од 17.518 може да аплицираат и бидат корисник на оваа мерка. Општина Центар уште еднаш потсетува дека доколку пензионерите кои сакаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Студентите од утре може да аплицираат за субвенциониран студентски оброк

  Министерството за образование и наука (МОН) информира дека е објавен повикот за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок за оброци од околу 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти започнува утре и ќе трае до 3 декември, а аплицирањето се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Поевтина струја за 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од 1 декември

  Денеска претседателот на Владата Димитар Ковачевски на заедничка прес-конференција со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски информираа за реализацијата на одлуката за субвенционирана струја за компаниите од прехранбената индустрија, основните и средни јавни училишта и претпријатијата од областа на водостопанството. Според податоците од ЕСМ, за помалку од еден месец […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Струјата за граѓаните е 80% субвенционирана

  Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во интервју за „КликПлус“ на ТВ21 истакна дека Владата прави се за да обезбеди дополнителни антикризни мерки за граѓаните и стопанството во услови кога светот се соочува со една од најголемите економски и енергетски кризи после Втората светска војна. Претходните антикризни мерки дадоа одличен резултат, го намалија ценовниот шок и […]

Вести Македонија

Град Скопје: Продолжува аплицирањето за субвенции за набавка на велосипеди

  Градот Скопје известува дека јавниот повик за субвенции на електрични тротинети заврши. Аплицирањето за субвенции за граѓаните за набавка на велосипеди е се уште во тек. За електричните тротинети, средствата што Градот Скопје ги субвенционира се во износ од 30% од вредноста на еден тротинет, но не повеќе од 8.000,00 денари по лице, со […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС: Владата да субвенционира за ел.енергија и да даде поддршка на сиромашните

  Демократскиот сојуз предлага, Владата на Република Македонија да ја разгледа можноста за субвенционирање на поскапувањето на електричната енергија за 90% за граѓаните и компаниите или разликата во цената компаниите да ја плаќаат пет години по престанување на енергетската криза.  Воедно предлагаме, социјален пакет за семејствата со ниски приходи, се со цел да можат да […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар: Доделени субвенции за поправка и санација на лифтови и покриви на згради

  Врз основа на јавниот повик за финансиска подршка за поправка и санација на постоечки кровни конструкции и постоечки лифтови во станбените згради на подрачјето на Општина Центар, оваа година одобрени се субвенции за реконструкција на 9 лифтови и 1 покрив на колективни станбени објекти постари од 15 години. Вкупната сума обезбедена за јавниот повик […]

Вести Македонија Ударни вести

Од денеска започнува аплицирањето за субвенционирање на стари занаети во изумирање

  Град Скопје, денеска објави повик за субвенционирање на стари занаети и занаетчиски дејности во изумирање во градот Скопје. Со цел поттикнување на развојот на традиционалните занаети преку субвенционирањето на стари занаети и занаетчиски дејности во изумирање на територија на градот Скопје, преку Програмата за финансирање на проекти за развој на занаетчиството, угостителството и трговијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар со субвенции до 30% за реконструкција на постојни кровови и лифтови

  Општина Центар го објави Јавниот повик за финансиска поддршка за поправка и санација на постојни кровни конструкции и постојни лифтови во станбени згради на подрачјето на општината. Јавниот повик се однесува за поправка на лифт за кој со технички преглед, извршен од овластено акредитирано независно правно лице, е утврдено дека е технички неисправен и/или […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“Цел Центар на точак”: Субвенции за велосипеди, Е-велосипеди и Е-тротинети

  Општина Центар утре го објавува Јавниот повик со кој го започнува проектот „Цел Центар на точак“, за субвенционирање на 30 отсто од цената за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет. Од утре, 4 мај, секој полнолетен жител на Општина Центар што ќе купи велосипед, е-велосипед или е-тротинет ќе добие субвенција, но најмногу […]