Алтернатива Вести Македонија Настани

Скопската зоолошка со нова, модерна веб страна достапна 24/7

  ЗОО Скопје ја лансираше својата новодизајнирана веб-страница, осмислена и изработена од тимот на маркетинг агенцијата Division. Илустративно богата, наменета за сите генерации на авантуристи, оваа веб страница е своевидна модерна, дигитална зоолошка градина. Прошетајте низ неа и истражете ги животните, настаните, едукативните ресурси и целата останата забавна содржина на www.zooskopje.com.mk       На […]

Вести Македонија

Скопје добива нова ботаничка градина во ЗОО Скопје

  Градот Скопје и неговите жители добиваат нова Ботаничка градина која ќе се простира на 12.600 квадратни метри, и во која ќе бидат засадени над 4.600 уникатни дрвја и садници. Во Ботаничката градина ќе се постават видиковци, нова урбана опрема и бројни други содржини за посетителите.   Предвидено е во градината, која ќе биде во […]

Алтернатива Настани

Угина жирафата Каспер во ЗОО Скопје

  Утрово угина жирафата Каспер, која имаше 12 години, соопштија од Зоолошката градина Скопје. Во тек е обдукција на жирафата од страна на Ветеринарниот институт и веднаш по добивањето на резултатите, ќе Ве информираме за причините за смртта на ова сакано животно, миленик на вработените и на бројните посетители. Каспер беше во Зоолошката градина Скопје, од ЗОО […]

Алтернатива Настани

Велигденска работилница во ЗОО Скопје

  Денеска, во пресрет на Велигденските празници, во рамки на едукативната програма на Зоолошката градина Скопје, беше организирана едукативна тура и Ликовна работилница со децата од средните групи на Градинката „Распеана младост“.         Децата се сретнаа со дел од жителите на ЗОО, научија интересни информации за Нилскиот коњ Буцо, најмалите мајмуни Мармозетите, […]

Алтернатива Настани

Ликовна работилница во ЗОО Скопје во соработка со Кариера.мк

  Утре, сабота, 08.04.2023, во 11:00 часот во Зоолошката градина во Скопје како проект во соработка и организација на  КАРИЕРА.мк, ги очекуваме сите деца на заедничка дружба!  За прв пат Кариера.мк организира настан за деца со програма која ја подготвија Колибровци, веселите птици од нивното лого, во соработка со Зоолошката градина на Град Скопје.   […]

Алтернатива Настани

ЗОО Скопје: За првпат имаме 4 бебиња пингвини

  Најрадосната вест денеска доаѓа од Скопје ЗОО. -За првпат имаме бебиња пингвини и тоа вкупно четири, соопштија оттаму. Бебињата дојдоа на свет на 6, 7, 8, и 10 јануари од два пара родители. Целиот период грижливо ги негуваа, а голем дел од денот со нив проаѓаа и татковците.   За да ја доживеете и […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ изврши вонредна инспекциска контрола во Зоолошката градина во Скопје

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), вчера попладне спровеле вонреден инспекциски надзор во Зоолошката градина на Град Скопје, по добиената информација од Министерството за внатрешни работи (МВР) и медиумите дека таму нелегално се заклани десеттина коњи, чие месо ќе се користи за исхрана на дивите животни. – Со контролата, утврдено е […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР со кривична пријава против директорот и 5 вработени лица во ЗОО Скопје

  На 14 јули во 18.00 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош, лишија од слобода 5 лица, и тоа Д.М.(25), А.М.(43), М.Х.(45), В.Г.(46), вработени во Зоолошката градина во Скопје и З.Р.(44), надворешен соработник.   При извршена обиколка на Зоолошката градина, по претходно добиени сознанија, тие […]

Алтернатива Настани

Во ЗОО Скопје се родија три бебиња од загрозениот вид бели волци

  Во ЗОО Скопје се родија бебиња од загрозениот вид бели волци (canis lupus arctos). Стари се три недели, а белата боја на крзното, како на нивните родители, ќе ја добијат со текот на времето.   Волчињата се заедно своите родители и тие се грижат за нив во нивното живеалиште. Мајката ги роди во дувло […]

Алтернатива Настани

Скопската Зоолошка е главна вест во најпознатите светски медиуми

  Зоолошката градина стана главна вест во најпознатите светски медиуми поради последните случувања изминатиов период, каде се родија повеќе животни.     Фотографиите од малите лавчиња и бебето белорак гибон се најдоа како вест на денот, фото на неделата и фото избор на денот во престижни медиуми и новинарски агенции како Гардијан (The Guardian), Ројтерс […]