Вести Изјави Македонија

Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер

За кратко време ќе биде склучен договорот со овој производител на вакцини против Ковид 19. Сите дози резервирани вакцини ќе бидат испорачани со таа динамика како што беше најавено од овој производител. Направен е и планот за вакцинација и ќе се одвива во три фази. Во планот е прецизирано кои групи граѓани во која фаза […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Вчера пристигна лекот „Ивермектин“, да се зема само со препорака од матичен лекар

  Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин. До крајот на неделата, Лекарската комора ќе организира онлајн предавање за матичните лекари во цела земја за да се дообјаснат протоколите, а веќе следната недела ќе биде организирана и онлајн дискусија со клиничките доктори (лекарите кои работат во болниците) за употребата на лекот. Овој лек […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 46 нови случаи на Ковид 19

    Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-22, Куманово-2,  Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1.     Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13,  Штип-7, Прилеп-39,  Тетово-12, Струга-3, Велес-4, […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 414 нови случаи на Ковид 19 – починати се 7 лицa

    Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-187, Куманово-10,  Дебар-10, Штип-7, Прилеп-17, Тетово-12, Струга-7, Велес-10, Битола-12, Охрид-28, Кавадарци-24, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-10, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-9, […]

Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 28 пациенти, а вкупно се лекува 391 болен, сомнителен и потврден за КОВИД -19

    Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 28 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 391 лице сомнително и потврдено за КОВИД -19 се лекува на инфективните оддели во главниот град.   Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 8 приеми и тоа по еден пациент бил хоспитализиран […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 296 нови случаи на Ковид 19 – починати се 18 лицa

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1253 тестирања, а регистрирани се 296 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-19, Дебар-9, Штип-13, Прилеп-23, Тетово-14, Струга-9, Велес-16, Битола-9, Охрид-15, Кавадарци-12, Гостивар-4, Гевгелија-7, Струмица-17, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир , Хисар-2, Валандово-3, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-9, Неготино-9.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 476 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.   Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 11 приеми и тоа по двајца пациенти биле  хоспитализирани […]

Вести Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 738 пациенти, слободни кревети има

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 738 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола е хоспитализиран 61 пациент позитивен и суспектен на КОВИД-19. Во болницата во […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Подготвена е инфраструктурата за чување и дистрибуција на вакцината против Ковид 19

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска посети дел од економските оператори кај кои ќе се чува вакцината за Ковид 19. Станува збор за дистрибутери кои веќе работат на оваа поле односно вклучени се во постојаниот систем на вакцинација, во делот што се однесува на складирање и дистрибуција на други вакцини. Министерот со дел […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерство за здравство: Во изминатите 24 часа во ковид центрите е пријавено дека се лекуваат вкупно 830 пациенти позитивни на корона вирусот

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 830 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 79 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во […]