Вести Македонија Ударни вести

МОН: Веб-страницата на министерството е хакирана од грчки хакерски тим „Netwatchers“

  Веб-страницата на Министерството за образование и наука од синоќа е хакирана. На сајтот на МОН пишува дека е хакирана од грчки хакерски тим „Netwatchers“. -Mинистерството за образование и наука е во комуникација со Националниот ЦИРТ центар за компјутерски инциденти при Агенцијата за електронски комуникации, каде што е пријавен случајот и од каде очекуваме со […]

Вести Свет Ударни вести

Анонимус ѝ објави кибер-војна на руската влада

  Во екот на рускиот напад врз Украина, познатата хакерска група Анонимус ѝ објави кибер-војна на руската влада, а потоа беа турнати повеќе веб-страници на државни медиуми и институции, пренесе мета.мк. Меѓу другите беше недостапен сајтот на пропагандниот руски медиум „РТ“, а Анонимус излегоа со порака до медиумите „да не ја кријат вистината од луѓето“. […]

Вести Свет Ударни вести

ЕЦБ ги предупредува банките за можни кибер-напади од руските хакери

  Европската централна банка (ЕЦБ) ги предупреди банките дека се можни кибер-напади од руски хакери во периодот на ескалација на тензиите со Украина, јавува Ројтерс. ЕЦБ ги подготвува европските банки за евентуален кипернапад спонзориран од Русија, додека се зголемуваат тензиите во врска со украинскиот конфликт, пренесува мета.мк. Конфликтот меѓу Русија и Украина ги потресе политичките […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Хакиран фејсбук профилот на градоначалникот Стефан Богоев

  Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев објави дека неговата официјална фејсбук фан страница е хакирана. „Хакирана е мојата официјална Facebook страница (Stefan Bogoev). Проблемот е пријавен до надлежните институции и Facebook. Барам итно решавање на овој проблем и враќање на страницата во функција“, објави Богоев.     Случајот е пријавен до Владата и МВР, а […]