Алтернатива Настани

Приказна за обичните луѓе – БЕСКОМПРОМИСЕН СТЕНД АП со Семир Гициќ во Скопје

  Бескомпромисен стенд-ап е монокомедија во изведба на актерот и драматург Семир Гициќ. Темата на оваа стенд-ап комедија е „Малите работи коишто не врзуваат“, а посебен акцент е ставен на ситуациите во кои секојдневно живее обичниот човек.   Семир  Гициќ е автор на популарните комедии: „Чекајќи го министерот“ со Лидија Вукиќевиќ, „Внимавај со кого спиеш“ со […]

Интервју Настани Текстови Ударни вести

ИНТЕРВЈУ СО ИВАНА НАСКОВА: ЧИКАГО Е ЉУБОВ И ИНСПИРАЦИЈА

  Македонската писателка, стенд-ап комичарка и водителка, Ивана Наскова веќе некое време е во Америка и оттаму ни го најави нејзиниото ново дело. По успешните книги “Секогаш те одбирав тебе”, трилерот “Сетра”, “Вети ќе ме сакаш” и “Совршениот странец”, Ивана ги изненади своите читатели со најавата на нова книга.     За ДЕНЕС магазин, Ивана […]

Алтернатива Настани

“Сестра” најновиот роман од Ивана Наскова

Ивана Наскова долги години македонската јавност ја познава како радио и тв водителка (започнувајќи на радио Св. Николе, Канал 77, Клуб ФМ, паралелно појавувајќи се на Тв екраните на Тв Свет, АБ Канал, Алсат, 24 Вести, Сител, Канал 5 и Алфа ТВ). Родена е 1989 г. во Велес. Се школува во Свети Николе. Дипломира и […]