Вести Македонија Став Ударни вести

Не смее да се повтори грешката со платените кампањи во приватни медиуми

  Деновиве во собранието циркулира проблематичен предлог за измена на медиумските закони преку кој се брише активната забрана за владино рекламирање во приватните медиуми и истовремено се предвидуваат огромни суми за радиодифузерите од буџетот на граѓаните и тоа не само на централно, туку и на локално ниво.  За разлика од владејачките политички партии, ставот на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ССНМ: Имаме право да известуваме, но и да имаме став

  По зачестените напади и континуирано деградирање на позицијата на новинарите и медиумските екипи за време на протестите, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) смета дека е неопходно уште еднаш да ја нагласи потребата медиумските екипи и новинари да бидат почитувани и заштитени. Од ССНМ порачаа дека тоа го очекуваат и од припадниците […]

Вести Македонија

ЗНМ-ССНМ: Битката за квалитетно новинарство и медиумска слобода не е завршена

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и Медиумските работници (ССНМ) денеска, на 3-ти мај на Меѓународниот ден на слободата на медиумите го организираа завршниот настан под мотото „Безбедни новинари и медиумски работници за квалитетно новинарство во Северна Македонија“.   Целта на овој настан е да се испрати порака и […]

Вести Македонија Став

ЗНМ, ССНМ и СЕММ побараа подобри услови за работа на снимателите и фоторепортерите

  На иницијатива на претставниците на секцијата на сниматели при ЗНМ и фоторепортерите, денеска се одржа средба со Генералниот секретар на Владата г-дин Мухамед Зеќири на која присуствуваа и претставници на ЗНМ, ССНМ и СЕММ.  Поттикнати од последните инциденти со посетата на бугарската делегација во Владата, на која медиумските работници немаа соодветни услови за работа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

​ЗНМ и ССНМ: Владините прес-служби не смеат да имаат предност пред медиумските екипи

  Група на новинари, фоторепортери и сниматели утрово повторно беа попречени да известуваат за настан на скопскиот аеродром од страна на службите за обезбедување, соопштуваат од ЗНМ. Додека се одвиваше промоцијата на авионската линија Скопје – Софија претставници на домашните медиуми беа дистанцирани на стотици метри од настанот без можност да земат изјава, ниту пак, […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ и ССНМ: Осуда за омаловажувачкиот и непримерен однос на Јакимовски кон новинарите

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) го осудуваат денешниот непримерен и омаловажувачки однос на градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски кон новинарите за време на изјавата пред Кривичниот суд. На новинарските прашања упатени до градоначалникот Јакимовски денес пред судот, тој наместо да одговори на новинарските прашања […]

Вести Македонија

Филипче на средба со ЗНМ и со ССНМ: Новинарите и медиумските работници ќе се вакцинираат во втората фаза како дел од виталните институции

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска оствари средба со Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Драган Секуловски извршниот директор и Тамара Грнчароска и Павле Беловски членови на Извршниот одбор на Самостојниот синдикат на новинари и медиумските работници (ССНМ). На средбата се разговараше за важноста новинарите да бидат дел од […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Не смее да се дозволи закон за државно рекламирање во медиумите

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) уште еднаш силно го истакнуваат своето спротивставување на евентуалните измени на членот 102 од Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кои би било дозволено рекламирање на јавни институции […]

Вести Македонија

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Министерот Филипче: нема забрана за снимање, новинарите треба да продолжат непречено со својата работа

  Претставниците на новинарските организации ја поздравија одлуката на министерот Филипче да се преземат идни активности за решавање на овој случај и додадоа дека само преку заедничка и координирана активност помеѓу министерството и професионалните новинари ќе имаме гаранции за точни и навремени информации во врска со пандемијата во земјата. На денешната средба помеѓу министерот и новинарските […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Златев

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразуваат загриженост во врска со Обвинителниот предлог против Љупчо Златев, уредник на Лидер.мк од страна на Основното јавно обвинителство Скопје за наводно сторено кривично дел „Оддавање на службена тајна“. ОЈО во својата објава вели дека на 9 јули и 12 јули […]