Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Ширењето невистини нема да ја реши енергетската криза

  Реакција на изјава на премиерот Димитар Ковачевски “Жалам што морам уште еднаш да ја констатирам неспособноста на Владата за справување со предизвиците од енергетската криза, а со кои се соочуваат и скопјани. Она што уште повеќе загрижува е неинформираноста на институциите за сопствените ингеренции кога станува збор за системот за снабдување со топлинска енергија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сторнирани сметките на БЕГ за месец август, граѓаните ќе добијат нови

  Граѓаните на градот Скопје да бидат спокојни, сметките на БЕГ за топлинска енергија се сторнирани и ќе добијат нови корегирани сметки за месец август, изјави попладнево претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимоски. – “Оние кои веќе ги имаат платено августовските повисоки сметки, сумата ќе има биде намалена соодветно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Бислимовски: БЕГ да ги сторнира зголемените сметки

  Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски, на денешната прес-конференција говореше за причината поради која голем број скопјани добија повисоки сметки за топлинска енергија и за 40 проценти. -Единствена причина за зголемување на сметките е поради тоа што не е вкалкулирана субвенцијата која ја дава владата до потрошувачите на топлинска енегија. Од тие […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бислимоски: РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на БЕГ

  РКЕ е во постапка за одземање на лиценците на Балкан енерџи груп (БЕГ) за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија. Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, на денешната прес-конференција, запрашан за големите трошоци прикажани од страна на Балкан Енерџи Груп, тој изјави дека во моментов е покрената постапка за одземање на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

  Владата на вчерашната седница донесе Одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука дополнителните количини на топлинска енергија ќе се обезбедат од домашно производство со склучување договори за уредување на меѓусебните односи помеѓу вршителите на енергетските дејности на пазарите на енергија и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Од 21 јануари ЕСМ го презема управувањето со БЕГ и Скопје Север

  Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција изјави дека АД ЕСМ од четврток, 21 јануари, ќе го преземе управувањето со БЕГ и Скопје Север. – Ние не субвенционираме приватни фирми и затоа  е донесена одлука од страна на ЕСМ, која е фирма во 100 процентна сопственост на државата, да се преземе управувањето со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

БЕГ од утре ќе го исклучи парното за 54.000 домаќинства

  Најголемиот снабдувач со парно греење во Скопје – БЕГ вчеравечер најави дека од утре, сабота, 15 јануари, ќе го исклучат парното за 54.000 домаќинства, 95 образовни установи и 1.027 други објекти во главниот град. Како што наведуваат тие имаат пари за набавка на природен гас, што го користат трите топлани: ТЕ-ТО Исток кај Керамидница, […]

Вести Македонија Ударни вести

БЕГ: Сметките за парно нема да се плаќаат преку „Пошта“, да се користат други начини

БЕГ ги известува своите  потрошувачи дека, како резултат на новонастанатата состојба со Еуростандард банка, нема да можат да вршат уплати на фактури за топлинска енергија и други услуги на БЕГ преку експозитурите на банката и поштенските единици на „Пошта“ која ја извршуваше оваа услуга во име на банката. Фактурите за топлинска енергија и други услуги […]