Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Јавно обвинителство: Истрагата за “Еуростандард банка” е во тек

    Јавното обвинителство во врска со наводите и извештајот презентирани на вчерашната прес конференција од неколку лица, меѓу кои и едно осомничено лице во врска со стечајот на „Еуростандард“ банка,  нагласува дека согласно Законот за кривична постапка, Јавното обвинителство е единствено надлежно да донесува наредба и да спроведува истражна постапка. Дел од наводите од […]

Вести Македонија Ударни вести

Трифун Костовски: Убиство со умисла на Еуростандард банка

  Убиство со умисла на Еуростандард по налог на сивата банкарска еминенција, обвинува најголемиот акционер во банката Трифун Костовски. Признава соучество во криминална банкарска шема откриена во истрагата на банкарските експерти Драго Кос и Ирена Фрачековиќ, а која е финансирана од Костовски. Нерелевантни и неточни се нивните тврдења велат од Народната Банка.     “Веќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Драго Кос: Македонија има сериозен проблем со банкарскиот систем!

  Како што деновиве беше најавено, на 22.08.2022 година во Скопје, бизнисменот и најголем акционер во Еуростандард Банка, Трифун Костовски ќе го објави независниот извештај од истрагата за стечајот на банката што ја водеше тимот предводен од господинот Драго Кос, еден од најеминентните европски експерти во областа. Драго Кос е меѓународен експерт за борба против корупција […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО: Истрага за четири одговорни лица во Еуростандард банка

  Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело Предизвикување стечај на банка по член 181 ст.1 од Законот за банки и продолжено кривично дело – Перење пари и други приноси […]

Вести Македонија Ударни вести

БЕГ: Сметките за парно нема да се плаќаат преку „Пошта“, да се користат други начини

БЕГ ги известува своите  потрошувачи дека, како резултат на новонастанатата состојба со Еуростандард банка, нема да можат да вршат уплати на фактури за топлинска енергија и други услуги на БЕГ преку експозитурите на банката и поштенските единици на „Пошта“ која ја извршуваше оваа услуга во име на банката. Фактурите за топлинска енергија и други услуги […]