Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Мандатарот Ковачевски ги соопшти новите министри од СДСМ

  Претседателот на СДСМ и мандатар Димитар Ковачевски ги соопшти имињата за составот на Владиниот кабинет од редовите на СДСМ, по завршувањето на седницата на Централниот одбор  на партијата. Славица Грковска е предложена на позицијата вицепремиер за борба против корупцијата, Никола Тупанчевски ќе биде новиот министер за правда, додека Бојан Маричиќ, ќе биде вицепремиер за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Доставувам предлог за стабилна, ефикасна и одговорна Влада која ќе води напред

  Денеска до Собранието на Република Северна Македонија мандатарот Зоран Заев ги достави Предлог Програмата за работа и Предлог составот на новата Влада на Република Северна Македонија.     “На изборите на 15 јули граѓаните на фер слободни и демократски избори го потврдија правецот, го кажаа својот став кој денеска го преточуваме во конкретни кадри […]