Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Филипче ги врачија признанијата на 8.500 здравствени работници: И во 2021 вие сте хероите!

  Претседателот Зоран Заев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа вклучени во борбата со пандемијата од КОВИД-19, денеска им ги предадоа плакетите што ќе им бидат врачени на над 8.000 здравствени работници во земјата за нивното пресудно и исклучително важно учество […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: На Филипче и Хасани им ја давам довербата да продолжат да го водат здравствениот систем

  Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите денеска го соопшти ставот за понудените оставки на министерот за здравство Венко Филипче и заменик-министерот за здравство Илир Хасани, откако во Основното јавно обвинителство Тетово беше доставен Извештајот од извршено вештачење на траги од пожарот во Модуларната КОВИД болница во Тетово, изработен од Одделот за криминалистичко-технички испитувања […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од министерот Филипче

  Венко Филипче нема одговор на ниту едно прашање кое што ја интересира јавноста и кое што му се поставува цел ден, но во едно е сигурен и знае единствено дека нема да поднесе оставка. Воедно тој не знае дали чувствувал морална одговорност и ќе го чекал извештајот на Оливер Спасовски. Oна што првенствено сакаме […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Можни се рестриктивни мерки за невакцинираните доколку се влоши епидемиолошката состојба

  Бројот на новодијагностицирани случаи на Ковид-19 во регионот, но и во Европа секојдневно се зголемува, а благ пораст на нови случаи е забележан и во земјава.   Зголемениот број на новозаразени пациенти се должи на зачестените патувања и годишни одмори, но не можеме да бидеме сигурни дали овој тренд на пораст ќе продолжи и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: До крајот на месецот ќе стигнат 500.000 дози од “Синовак”

  До крајот на месецот ќе стигнат кинеските вакцини „Синовак“, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче по средбата со кинескиот амбасадор во земјава Џанг Ѕуо.      -Сакам да изразам благодарност за поддршката од Кинеската Амбасада и амбасадорот Џанг Ѕуо за неговите заложби во целокупниот изминат период. Поддршката од Народна Република Кина е од […]

Вести Македонија Ударни вести

Пристигнаа 12.870 дози вакцини од производителот Фајзер

  Пристигнаа дополнителни 12.870 дози вакцини од производителот Фајзер обезбедени преку директните преговори со производителот и преку ЕУ, која ги обезбедува како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Европа“ (Team Europe), изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Сите кои досега се немаат пријавено за вакцинација да го сторат тоа што поскоро, апелираше […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Во јуни треба да пристигнат 190.000 вакцини Фајзер и 500.000 Синовак

  Министерот за здравство, Венко Филипче во вчерашното гостување на ТВ Телма изјави дека во текот на јуни треба да пристигнат околу 110 илјади Фајзер вакцини преку Ковакс системот и околу 80 илјади преку нашиот директен договор. Во овој момент се пријавени 180 илјади граѓани кои чекаат да добијат термин, а 40 илјади се над […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче оствари средба со семејството Василковски кои донираа органи од нивната ќерка

  Министерот Филипче утрово се сретна со семејството на 40 годишната Јасмина, жената донор на срце и бубрези, која спаси три човечки животи.     “-Немам зборови со кои може да ја опишам големината и човечноста на семејството Василковски кои во саботата во моменти на најголема болка, одлучи да ги донира нејзините органи”, изјави министерот. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Благодарност до здравствените работници – граѓаните нема да ја заборават вашата храброст!

  “Притисокот врз болниците е многу намален. Благодарност до здравствените работници кои во текот на целиот овој период посветено и неуморно го издржаа притисокот со кој беа соочени. Граѓаните нема да ја заборават вашата храброст”, изјави министерот Венко Филипче.         – Денеска е затворен делот на интерните клиники – Одделенијата на дерматовенерологија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Меѓународен ден на медицинските сестри – Благодарност за пожртвуваноста во текот на пандемијата

  Денеска, 12 мај, е меѓународниот ден на медицинските сестри и по овој повод министерот за здравство д-р Венко Филипче се сретна со медицинските сестри вработени на КИБФС во Скопје, искажувајќи ја искажа својата благодарност за целокупниот придонес во текот на пандемијата при посетата на медицинските сестри вработени во КИБФС.           […]