Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Се намалува бројот на новозаразени, расте интересот за вакцинација

  Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, истакна на денешната пресконференција министерот за здрасвство д-р Венко Филипче. Министерот посочи дека бројката на примени пациенти во ковид центрите во Скопје и низ државата е се помала и се зголемува бројот на испишани пациенти на дневно […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Олабавување на мерките – полициски час од 24 до 5 часот наутро

  “Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки, кои ги предложив на Главниот координативен кризен штаб, изјави министерот за здравство, Филипче.   Истите се донесени врз основа на стабилизацијата на епидемиолошката состојба во државата.   1.Да се скрати рестрикцијата на движење, односно полицискиот час да трае од 24 часот до […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Пред нас следат празници – да ги искористиме одговорно!

  “Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати. Сепак, искуството ни покажа дека таа многу брзо може да се дестабилизира доколку не се почитуваат мерките. Пред нас следат празници, слободни денови и убаво време. Да ги искористиме одговорно, да не се групираме и да не ги кршиме мерките за заштита. Има многу начини […]

Изјави Македонија Ударни вести

Жените во општина Шуто Оризари од денеска имаат матичен гинеколог

  После многу години, 20.000 жени од општина Шуто Оризари добиваат матичен гинеколог Министерството за здравство набави и опреми специјалистика оринација со што се решава овој голем проблем со кој се соочуваа жените од оваа општина, посочи минситерот д-р Венко Филипче, кој присуствуваше на отворањето на гинеколошката ординацијата.   Навистина ми е мило што еве […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: АстраЗенека е безбедна вакцина за возрасните граѓани

  Вакцината на АстраЗенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја започнавме вакцинацијата, во поголемите градови, а во петок ќе почне и во помалите места, односно на територија на цела држава. Ова го порача министерот за  здравство д-р Венко Филипче, за време на посетата на Поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Направивме добра организација – еднаш кога ќе започне имунизацијата да не запре

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателката на Комитетот за имунизација д-р Александра Грозданова, денеска присуствуваа на почетокот на процесот на вакцинација во земјава, каде први вакцината против КОВИД-19 ја примија двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби.         Станува збор за главната сестра Габриела Темелковска […]

Вести Македонија Ударни вести

Филипче за “Политико”: Набавката на вакцини не смее да биде политичко прашање

  Министерот Филипче во изјава за “Политико”, ја коментираше актуелната состојба со набавката на вакцини во Европа и нашата земја.         Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека на набавката на вакцини не гледа како политичко или геополитичко прашње и дека приоритет е зачувување на јавното здравје.   Филипче истакна дека сите […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Вакцинацијата во Скопје ќе се одвива во сите поликлиники, направен е оперативен план

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во изјава за медиумите при посетата на Здравствениот дом во Скопје истакна дека е направен оперативен план за процесот на вакцинација, согласно бројот на вакцини кои ќе бидат на располагање, како и приоритетните групи според кои ќе се спроведува имунизацијата.         „Денеска разговаравме за тоа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против Ковид 19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со Договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200 000 вакцини кои ќе пристигнат во месец февруари. Точниот датум на пристигање и сите информации поврзани со испораката се очекува да биде утврден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Имунизацијата ја почнуваме со вакцината Синофарм

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција, информираше дека во понеделник Министерството ќе го потпише договорот со Синофарм, кинескиот производител на вакцини против КОВИД-19, оваа одлука е донесена на синоќешната затворена владина седница. Филипче денеска го презентираше Националниот оперативен план за вакцинација, во однос на приемот, складирањето и дистрибуцијата на вакцината од […]