Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Писменоста, јазикот, науката и зборот се од непроценлива вредност за еден народ

      Претседателот на Собранието, Талата Џафери во негово име и во име на пратениците од Собранието, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. “Работата и делата на светите браќа Кирил и Методиј се сметаат за придонес од огромно значење за светската наука и култура. Нивните […]

Вести Македонија

ДОМ: Честит 8. септември – Денот на независноста!

  Зелената партија ДОМ на сите македонски граѓани им го честита државниот празник 8 Септември – Денот на независноста! Денес, 29 години по нашето осамостојување, за прв пат, овој светол празник го прославуваме како полноправна членка на НАТО и добиена одлука за почеток на преговори со Европската унија. Започнувањето преговори со ЕУ е поттик за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од Макрон до претседателот Пендаровски по повод Денот на независноста

  Претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по повод 8. Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Господине Претседател, Дозволете ми во име на Франција и во мое лично име да Ви го честитам националниот празник на Република Северна Македонија. Ја искажувам и целата моја солидарност како и […]