Вести Изјави Македонија Ударни вести

Осуда за вандалскиот чин на подмладокот на Левица во „Парк Украина“ во Чаир

  Црвената Младина, подмладокот на „Левица“, објави дека некогашниот парк на народните херои го преименувал од „Украина“ во „АСНОМ“. “Општина Чаир и јас како нејзин градоначалник најостро го осудуваме вандалскиот чин на таблата со името Парк Украина која се наоѓа на нашата територија, поточно во близина на општинскиот објект.   Оценуваме дека ова е исклучително […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ и Левица-Битола изгласаа 10.000 денари помош по семејство за осудените за 27 април

  Продолжението на политичкиот циркус во Советот на општина Битола денеска резултираше со одлука која е надвор од општинските работи, туку се враќа на настаните од 27 април 2017. Советот донесе одлука на семејствата на осудените од крвавиот четврток да добијат парична помош од 10 илјади денари. Во образложението на одлуката се користеше формулацијата „неоправдано […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Левица одаде почит на гробот на Енвер Хоџа во Тирана

  По повод 38 годишнината од неговата смрт, официјална делегација на Левица на највисоко ниво, составена од претседателот проф. д-р Димитар Апасиев и членовите на Президиумот – м-р Реџеп Исмаил Хактан и Гораст Муратовски, оддадоа почит пред вечното почивалиште на албанскиот државник, партизан и комунист Енвер Хоџа (1908-1985) – поранешен премиер на Народна Република Албанија […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Како Левица го пречека Петков: “Добредојдовте „администратори“ на Цар Борис”

  Пратеникот и лидер на партијата Левица Димитар Апасиев на својот профил на Фејсбук напиша:     “ДОБРЕДОЈДОВТЕ АДМИНИСТРАТОРИ НА ЦАР БОРИС” Соодветен герила-пречек на новиот бугарски премиер, од страна на специјалните единици на Црвената младина на Левица. #МамуВиИбамВрховистичко      напиша Димитар Апасиев од Левица на својот фб профил.       Полицијата, во моментов, […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

СДСМ: Освен омраза Левица на Апасиев не нуди ништо друго

  Скандалозна, екстремна и заканувачка порака испрати лидерот на Левица, на својот фејсбук профил кој подоцна го избриша, се наведува во соопштението на СДСМ. „Децата крв ќе ви плукаат”, е пораката што Димитар Апасиев и раководството на Левица им ја испраќаат на граѓаните.     И покрај тоа што Апасиев се обиде да ја сокрие […]

Вести Изјави Македонија

Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Претседателот на Левица, Димитар Апасиев денеска бил повикан во Основното јавно обвинителство по три кривични пријави против него, под сомнеж за сторено кривично дело „ширење на расна, верска и етничка омраза и нетрпеливост“. Тој по давање на исказот во ОЈО, во изјава за медиумите рече дека пријавители се Мерсиха Смаиловиќ, Тања Милевска и Хелсиншкиот комитет […]