Алтернатива Вести Македонија Настани

Герасимовски: Роденденот на Горан Стефановски го славиме со неговите рокенрол приказни

  Општина Центар денеска ги славеше рокенрол приказните на бардот на македонската драма, Горан Стефановски. Традиционално на 27 април, денот кога е роден Стефановски, општината пред неговото спомен-обележје во Дебар Маало организираше настан, посветен на неговата љубов кон рокенролот. Артистот Александар Микиќ со својата инзворедна глума го збогати настанот со извадоци од рокенрол мистеријата „Лонг […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Одбележување на 70 години од раѓањето на Горан Стефановски

  Општина Центар ќе одбележи 70 години од раѓањето на еден од најголемите македонски драматурзи и писатели, Горан Стефановски. По тој повод, во 17:30 часот градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, на „Боемска улица 2“ ќе го претстави муралот на Горан Стефановски, исцртан на дел од фасадата на ООУ „Коле Неделковски“ во Дебар Маало. Потоа, во […]

Алтернатива Вести Изјави Статуси Ударни вести

Игор Стефановски: Толку природно си седна таму, како да бил отсекогаш. Знам дека е на неговото место

  “Не се се бевме виделе скоро три години, но ете неколку часа откако ја поставија клупата конечно го видов.   Не можам да ви опишам како е тоа да се седи до бронзена фигура на татко ви – и тоа он, во сите размери. Едно е да правиш муабети со него во глава или […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Игор Стефановски: Добредојде дома стари! Едвај чекам да седнам до тебе пак

  “Конечно, после една година изработка, долги ковид-месеци во склад, и неколку недели во кутија, сабајлево бронзениот Горан го виде небото над Дебар Маало!     За жал, поради новите мерки, нема да има јавен настан за отворањето. Но, сигурно така и требало да биде, бидејќи Горан секогаш се враќаше во Скопје тивко и ненајавено […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Пристигна клупата на Горан Стефановски која ќе го краси Дебар Маало

  Во Скопје пристигна клупата на бардот Горан Стефановски, чие поставување во Дебар Маало го одложи пандемијата. “Иднината никако да дојде, минатото никако да си отиде, а ние овде глумиме сегашност” – „Тетовирани души”; Горан Стефановски   Спомен обележјето на големиот Горан Стефановски конечно пристигна и за неколку дена ќе го краси неговото Дебар Маало”, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Скулптурата на Горан Стефановски ќе биде потсетник на неговите дела

  Советниците на Општина Центар ја усвоија Одлуката за прифаќање донација од семејството на писателот Горан Стефановски и на Здружението за промоција и зачувување на културното наследство на Горан Стефановски. Во знак на сеќавање на доајенот на македонската современа книжевност, семејството Стефановски ќе ја подари скулптурата на Општина Центар, со цел да се реализира Одлуката […]

Алтернатива Вести Настани Статуси

Горан Стефановски: Луѓето, за да преживеат, ткајат приказни. Тие се с’ржта на нашиот живот, ‘рбетот на нашиот идентитет

      “Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткајат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткајат приказни. За нас нема ништо поважно од овие приказни. Тие се с’ржта на нашиот живот, ‘рбетот на нашиот идентитет.   За да преживееме во суровиот свет, нашата приказна мора да е точна, […]

Алтернатива Македонија Настани Статуси

Клупата на Горан Стефановски е готова, се чека нејзино поставување во Дебар Маало

  “Клупата на Горан е сосема готова! Едвај чекам да си дојде на своето предвидено место и да можеме да си седнуваме на неа со него. Е сега, не се знае кога ќе имаме можност да се собереме во Дебар Маало за поставувањето, ама важно е готова”, – напиша Игор, синот на Горан Стефановски на […]