Вести Македонија Ударни вести

Сојузот на стопански комори во регионална иницијатива за справување со климатските промени

  Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски стана член на Управниот одбор на невладината организација  „Зелен навигатор на Западен Балкан“, чие основачко собрание се одржа вчера во Нови Сад.     „Зелен навигатор на Западен Балкан“ е независно и непрофитно здружение на компании, единици на локална самоуправа, како и други институции […]

Алтернатива Настани

Глобална иницијатива „Social Friday“ во ЈП Лајка за сите општествено одговорни компании

  Ги охрабруваме сите општествено одговорни компании да се приклучат на глобалната иницијатива Social Friday, која ја поддржува нашето прифатилиште ЈП Лајка.     Поддржете ја глобалната иницијатива Social Friday и излезете од вашиот комфор односно од вашите канцеларии. Направете петоците да не ви бидат монотони, туку напротив забавни и корисни.     Придружете ни […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски денеска ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на владата

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски најави дека денеска во Собранието ќе поднесе иницијатива за гласање недоверба на владата, доколку премиерот Зоран Заев не го исполни ветувањето и поднесе оставка. “Во понеделник во 14.30 часот ја поднесувам иницијативата до парламентот, а потоа останува на претседателот на Собранието да ги почитува процедурите и пропишаните рокови“, изјави […]

Вести Македонија Ударни вести

Во Шуто Оризари точно една година нема матичен гинеколог

  Иницијативата на жени од Шуто Оризари денеска ја одбележа годишнината од немање на матичен гинеколог во нивната општина. „Од 8.000-13.000 жени во репродуктивен период немаат матичен гинеколог во Шуто Оризари, иако сме на сред пандемија со ковид-19, откако пред една година гинекологот ја затвори својата гинеколошката ординација“, велат од Иницијативата на жени од Шуто […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Град Скопје со поддршка на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“

Во рамки на многубројните активности за промоција и поддршка на користењето на велосипедот како алтернативно превозно средство, Градот Скопје дава поддршка и се приклучува на иницијативата на неформалното здружение НаТочак и Ве повикува да се вклучите во одбележувањето на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“ (Winter Bike to Work Day). Станува збор за […]