Вести Македонија Ударни вести

Учениците ќе користат пролетен распуст од 29 април до 5 мај 2024 година

  Во учебната 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст. На седница на Владата, на предлог на Министерството за образование и наука, одлучи учебната година да почне на 1 септември, а првото полугодие да заврши на 29 декември 2023 година.  Од 30 декември учениците ќе користат зимски одмор, а второто полугодие почнува на […]

Вести Македонија

50 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден (17.05.2023) во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на РС Македонија, од страна на секторите за внатрешни работи и патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици и контрола на лица во […]

Вести Македонија

Санкционирани 43 возила што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден на територијата на државата, спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици. При контролата констатирани се 43 сообраќајни прекршоци. На вонреден технички преглед биле упатени 18 возила.   Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома […]

Алтернатива Настани

Лајка го посетија учениците од ОУ “11 Октомври” од општина Центар

  По повод Светскиот ден на бездомните животни, денеска во ЈП Лајка не посетија учениците од основното училиште 11 Октомври од општина Центар. Со овој настан од едукативен карактер, а преку дружба со кучињата од нашето прифатилиште ЈП Лајка цели да придонесе во создавањето на одговорни и хумани граѓани, одговорно и хумано општество за сите и да ја подигне […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 35 автобуси што вршат превоз на ученици

  Денеска на територијата на државата е спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици.   При контролата констатирани се 35 сообраќајни прекршоци, од кои 10 за непрописно вклучување во сообраќај, 10 за возење без сообраќајна дозвола, седум за користење мобилен телефон за при возење, пет возила се исклучени од сообраќај поради […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: Вонреден застој на унгарската граница, средношколците го продолжија патувањето

  Средношколци од Скопје, кои преку училиште заминале на екскуризја во Прага, целата ноќ ја поминале на меѓуграничниот простор меѓу Србија и Унгарија. Родителите реагирале, по што реагирало и Министерството за надворешни работи, но учениците веќе биле пуштени да поминат. Веднаш по добивање на информацијата за застојот на наши граѓани на унгарскиот граничен премин, МНР […]

Вести Македонија

66 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден (30.03.2023) во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на РС Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици. При контролата констатирани се 66 сообраќајни прекршоци, од кои 10 за непрописно вклучување во сообраќај, девет за возење без сообраќајна дозвола, шест за користење […]

Вести Македонија Ударни вести

Двајца ученици во Турција се повредени, но не се во животна опасност

  Министерството за надворешни работи преку своите Амбасадата во Анкара и генералниот конзулат во Истанбул внимателно ја следи ситуацијата во југоисточна Турција по силниот земјотрес рано изутринава, и во континуитет известува за состојбата во загрозените подрачја. Информациите од теренот упатуваат за исклучително силен земјотрес со големи последици по животите на луѓето затекнати во погодениот регион; […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 65 автобуси што вршат превоз на ученици

  Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на РС Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 65 сообраќајни прекршоци, при што три […]

Вести Македонија Ударни вести

Десет ученици и студенти од Општина Центар се добитници на наградата „Феникс“ за 2022 година

  Денес во салата за состаноци на Советот, на пригодна свеченост, градоначалникот Горан Герасимовски ја додели Годишната награда на Општина Центар – Феникс за 2022 година.     Годинава признание добија десет ученици и студенти што се истакнале во различни спортски дисциплини, во стопанството, уметноста, образованието, како и во други области на трудот и творештвото […]