Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бајден: Путин ќе ја „плати цената“ за инвазијата врз Украина

  Во својот прв говор за состојбата на нацијата, американскиот претседател Џо Бајден упати остри предупредувања до рускиот претседател Путин. Бајден за Путин рече: „Тој нема поим што го чека“. Американскиот претседател Бајден ги забрани руските летови на американскиот воздушен простор и ги предводеше демократските и републиканските пратеници во редок приказ на единство во говорот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бајден потпиша указ за санкции против Русија

  Американскиот претседател Џо Бајден, синоќа потпиша извршна уредба со која се забрануваат инвестиции, трговија и финансирање, кои би ги извршувале граѓаните на САД со отцепените региони во источна Украина.     – “Потпишав извршна уредба за да се спречи Русија да профитира од сериозно кршење на меѓународното право”, напиша Бајден на Твитер. Тој изјави […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од претседателот на САД, Џо Бајден, по повод Денот на независноста на РС Македонија

  Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, по повод 8 Септември, Денот на независноста, упати честитка до претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. „Почитуван господин Претседател, Во име на американскиот народ, го честитам денот на независноста на Северна Македонија. Одбележувајќи ја оваа прилика, ние исто така ја одбележуваме 25-годишнината од нашите дипломатски односи […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Совет на Амбасадори ја поздравува наредбата на Џо Бајден за Западен Балкан

  Здружението за меѓународна политика “Совет на Амбасадори” го поздравува објавувањето на проширувањето на опсегот на итната состојба објавена со Извршната наредба од 2001 година, на претседателот на САД Џо Бајден ,со кое тој наредува да бидат замрзнати сиот имот и интереси што се во САД на лица  кои, меѓу другото, “се одговорни, директно или […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Џо Бајден е избран за нов претседател на САД

  Кандидатот на Демократската партија на САД, Џо Бајден е 46. Претседател на САД, јавија светските медиуми. Асошиејтед прес попладнево објави дека Бајден го поразил републиканскиот кандидат Доналд Трамп. Изборот на новиот американски претседател доаѓа откако беа објавени резултатите во сојузната држава Пенсилванија, со што Џо Бајден освои вкупно 273 електорски гласа од неопходните 270 […]