Вести Изјави Свет Топ теми Ударни вести

Зеленски пред пратениците во Италијанскиот парламент

  Претседателот на Украина, Володимир Зеленски моментално се обраќа пред пратениците во паралментот на Италија.       Зеленски им кажа на италијанските пратеници дека неговата земја е на работ да ја преживее војната со Русија и предупреди дека Москва сака да се пробие до остатокот од Европа. „За руските војници Украина е портата на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бајден: Путин ќе ја „плати цената“ за инвазијата врз Украина

  Во својот прв говор за состојбата на нацијата, американскиот претседател Џо Бајден упати остри предупредувања до рускиот претседател Путин. Бајден за Путин рече: „Тој нема поим што го чека“. Американскиот претседател Бајден ги забрани руските летови на американскиот воздушен простор и ги предводеше демократските и републиканските пратеници во редок приказ на единство во говорот […]

Алтернатива Вести Настани Статуси

Горан Стефановски: Луѓето, за да преживеат, ткајат приказни. Тие се с’ржта на нашиот живот, ‘рбетот на нашиот идентитет

      “Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткајат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткајат приказни. За нас нема ништо поважно од овие приказни. Тие се с’ржта на нашиот живот, ‘рбетот на нашиот идентитет.   За да преживееме во суровиот свет, нашата приказна мора да е точна, […]