Вести Македонија Став Ударни вести

Отворено писмо на ИО на Унијата на ЗМСТАС предводена од ЗМСТАС „ЗА НАС“

  Медицинските сестри во колективните договори се опфатени во малку групи, и на тој начин не се платени по одговорностите како што и заслужуваат! Последните парцијални покачувања на платите по основ на коефициенти, и по основ на додатоци ги остави медицинските сестри на сооднос 1:3 наспроти личните доходи на лекарите по коефициент, односно 1:5 по […]

Вести Македонија Ударни вести

ЗМСТАС стана официјален член на Балканската асоцијација на медицинските сестри

  Во Бања Лука се одржа втората конференција на Балканската Асоцијација на Медицински Сестри (БАМС) кадешто учествуваа земјите од регионот, заедно со претставници од ресорните министерства за здравство и образование. Темата на овогодинешната конфереција гласеше: „Нашиот пат кон Европската Унија“.     Во владата на Р.Српска со интонирање на македонската химна и во присуство на претставниците […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Пендаровски со претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС.     На средбата, која се реализира по повод одбележување на Меѓународната недела на сестринството, а во пресрет на 12 мај – Меѓународниот ден на медицинските сестри, претставниците на Унијата го запознаа претседателот Пендаровски за предвидените активности за одбележување […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Здружението на медицински сестри бара извинување од Биба Додева

  Унијата на ЗМСТАС предводени од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“ би сакала јавно да го истакне незадоволството од произнесениот јавен став во однос на медицинските сестри  од страна на естрадниот уметник и претседател на здружение на граѓани – Биба Додева.     Користејќи недолични изјави со низок вокабулар […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Здружението „ЗА НАС“ трчаа во чест на медицинските сестри кои го загубија својот живот

  Овој викенд членовите на здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“ беа дел од Скопскиот маратон и трчаа во чест на нашите колеги и колешки кои борејќи се против пандемијата го загубија својот живот, но и за оние кои сѐ уште се таму, во првите борбени редови.   Иницијативата за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗМСТАС: Позитивен исчекор за медицинските сестри со високо образование

  Унијата на ЗМСТАС предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „ЗА НАС“, по низа преговори успеа делумно да го оствари барањето на медицинските сестри на кои не им беше признаено високото образование.     По неколку средби со синдикатот и денешниот состанок со министерот за здравство, донесена е одлука со […]

Вести Македонија Ударни вести

Постигнат е Договор за медицинските сестри со непризнаено високо образование

  По вчерашниот состанок на Унијата на ЗМСТАС, предводена од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“, со претставниците на иницијативата на медицински сестри со непризнаено високо образование и претседателот на Гранковиот синдикат – Љубиша Каранфиловски, направен е првиот чекор кон решавањето на овој проблем.     “И покрај бурниот период […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Одбележување на Денот на медицинската сестра

  Секоја година во периодот од 5. мај, Денот на акушерката па сѐ до 12. мај, Денот на медицинската сестра, Светската здравствена организација го одбележува постоењето на оваа хумана професија.       Во име на најпознатите медицински сестри Флоренс Најтингејл, Мајка Тереза, Славјанка Влахчева… под слоганот “Глас што води – Визија за здравјето во […]

Здравје Интервју Македонија Ударни вести

ИНТЕРВЈУ со Софија Стојкоска: Секој ден наликува еден на друг, но не ги забораваме насмевките под маски

  Пандемијата предизвикана од корона вирусот се чини никако да стивне. Повеќе од година дена, човештвото е пред огромен предизвик да го зачува своето здравје и да пронајде решение за да стави крај на оваа секојдневна борба.   Последните истражувања покажуваат дека вакцинацијата на населението е единствениот начин да го прекинеме ланецот на новозаразени. Досегашните […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина најмладата медицинска сестра – жртва на КОВИД-19

  Следствено на 10 месечната борба со пандемијата, преоптоварениот здравствен систем, непочитување на превентивните мерки прерано згасна животот на досега најмладата медицинска сестра – жртва на ковид вирусот.   Станува збор за 40 годишната сестра Ирена Дојчиновска Милошевска од Геронтолошкиот завод „13ти Ноември“ во Скопје, која беше голем борец и хуманитарец во и вон своите […]