Вести Македонија Ударни вести

Министерот за здравство Сали учествува на 75-та Асамблеја на СЗО во Женева

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали учествува на 75-та Асамблеја на Светската здравствена организација во Женева, Швајцарија.         Во рамки на своето обраќање, на тема „Здравје за мир и мир за здравје”, министерот Сали се осврна на реализираните активности и подготвеноста на здравствениот систем за што поуспешно справување  со ковид пандемијата, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Конференција за Денот на укажувачите: “Младите го слават Денот на укажувачите“

  Утре (13 мај), со почеток од 11:30 часот, во Јавна соба ќе се одржи конференцијата „Младите го слават Денот на укажувачите“ организирана од Регионалната антикорупциска иницијатива, во соработка со Младинскиот образовен форум (МОФ). Организаторите најавуваат дека на конференцијата присутните ќе можат да ги увидат искуствата од земјата, но и на глобално ниво, за позицијата […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на XVIII Конференција на Јадранско-јонската иницијатива во Тирана

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери утре ќе престојува во Република Албанија каде што ќе учествува на XVIII Конференција на претседателите на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива (ЈЈИ). На редовната конференција која годинава се организира од страна на Собранието на Република Албанија како претседавач на ЈЈИ, покрај претседателката на Собранието на Република Албанија, Линдита Никола во […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи на конференција за ЕУ и Балканот во Софија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи, по посетата на Берлин, денеска ќе престојува во Софија каде што ќе учествува на меѓународна конференција за зајакнување на регионалната соработка и интеграцијата во ЕУ, насловена „ЕУ се среќава со Балканот. Лекцијата од Украина: Европското проширување – заштитата од војна“. Покрај Османи, на конфернцијата најавено е учеството и […]

Вести Македонија Ударни вести

Арсовска на меѓународна конференција во Солун за нови дигитални услуги за граѓаните

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска учествуваше на конференцијата „Градови на иднината“, која се одржа во Солун. На конференцијата, која е во организација на Градот Солун и компанијата Циско, учествуваа и градоначалниците на Атина, Костас Бакојанис, Приштина, Перпарим Рама, како и претставници на Тирана, Белград и многу други градови од регионот.     Во […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски и владина делегација на Минхенската конференција за безбедност

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација на годинешната Минхенска конференција за безбедност која започнува денес и ќе трае до недела. Премиерот Ковачевски и членовите на делегацијата што ја сочинуваат заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време […]

Вести Македонија Ударни вести

ДОМ на конференција на Балканските Зелени

  Делегација од зелената партија ДОМ, во состав од Маја Морачанин, Христина Оџаклиеска и Ервин Реџепагиќ учествуваше на Втората балканска регионална конференција, која се одржа на 11 и 12 февруари, во Белград. Поздравно обраќање пред присутните зелени активисти од регионот имаа ко-претседателот на Европската зелена партија Томас Вајц и Биљана Ѓорѓевиќ од “Не давимо Београд”. […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Официјално отворена 4. Годишна конференција за е-трговија во Македонија

  Денес, во хотелот „DoubleTree by HIlton“ во Скопје под мотото „Ready, Set, Grow“, започна Четвртата годишна конференција за е-трговија на која присуствуваат речиси 500 учесници, а свое излагање ќе имаат 28 еминентни говорници од земјата и странство.     Дигитализацијата и дигиталната нација, безбедните и иновативни е-плаќања, влијанието на COVID-19 врз е-трговијата, новите трендови […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Четврта конференција за е-трговија во Македонија „Ready, Set, Grow“

  Утре ќе се одржи четвртото издание на најголемиот настан за е-трговија во Македонија – Конференцијата за е-трговија, која оваа година, под мотото „Ready, Set, Grow“ се организира во хибриден формат. Потврдени се речиси 500 учесници кои годинава ќе присуствуваат на конференцијата во хотелот „DoubleTree by Hilton“ во Скопје или ќе ја следат конференцијата преку […]

Алтернатива Македонија Настани

Експерти од Алибаба, Спотифај и Вибер ќе бидат дел од годишната конференција за е-трговија

  Подготовките за најголемата конференција за е-трговија во Македонија, која оваа година по четврти пат ќе се одржи на 12 ноември под мотото „Ready, set, grow!”, се во полн ек. И годинава, конференцијата за е-трговија ќе биде место каде што сите присутни ќе можат да ги прошират своите знаења во областа на е-трговијата, како и […]