Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Неопходен е модел за амортизирање на пазарните шокови

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на 9. Меѓународна истражувачка конференција на тема „Повторното актуелизирање на инфлацијата и новите геополитички реалности – Редизајнирање на макроекономската политика“ што во организација на Народната банка на РС Македонија, во соработка со Комитетот за преобразување на Бретон Вудс, се одржува во Скопје. Во обраќањето претседателот Пендаровски истакна дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Петровска на конференција на началници на Генералштаб на земјите на САД-Јадранската повелба

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска, утрово се обрати на годишната конференција на началници на Генералштаб на земјите-членки на САД – Јадранската Повелба, на која присуствува и генералот Кристофер Каволи, командант на Армијата на САД за Европа. Во своето обраќање, министерката истакна дека на 20-годишнината од воспоставувањето на оваа иницијатива, можеме да кажеме дека таа […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на Конференција на МВР во рамки на Берлинскиот процес во Тирана

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во периодот од 13 до 15 септември 2023 година во Тирана, Република Албанија, ќе учествува на  Конференција на министри за внатрешни работи, во рамки на Берлинскиот процес, каде што ќе се обрати во рамки на две сесии на теми “Интегрирано гранично управување на Западен Балкан”, “Регионална соработка во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Насилството врз жените и понатаму е присутно

  Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на конференцијата „Фемицид во Северна Македонија и Западниот Балкан – Меѓународни стандарди и практика на судовите – презентација на извештаи“. На конференцијата поздравно се обратија и Билјана Брејтвејт, програмската директорка за Западен Балкан, AIRE центар, Викторија Аврамовска – Мадиќ, заменик министерката за правда […]

Вести Македонија Ударни вести

Обраќање на претседателот Џафери на Конференцијата за демократија во Европа

    Претседателот Џафери се обрати на Конференцијата за демократија во Европа на тема: ,,Како можат парламентарците да помогнат во заштита и јакнење на демократијата и владеење на правото’’, во Стокхолм.                            “Во изминативе триесетина години, мојата земја, Република Северна Македонија, мина низ многу премрежија на својот демократски развој. Сепак, и покрај сѐ, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Конференција на Црвениот крст на РС Македонија и Бугарија во Софија

  Во периодот од 7-9 јуни 2023 година во Софија, во организација на Црвен крст Бугарија, се одржа финална конференција во рамките на проектот: Зајакнување на прекуграничната подготвеност преку заедничко менаџирање на стоковите резерви за итни состојби во Југоисточна Европа.   На конференцијата, партнерите ги демонстрираа постигнатите резултати од проектот X-Сток: подготвени анализи на системи […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот Лога во Хаг се обрати на Конференцијата на проектот на ЕВРОПРАВДА

  Министерот за правда Кренар Лога се обрати во Хаг на Конференцијата за започнување на проектот на ЕВРОПРАВДА „Подобрување на прекуграничната соработка во кривичната правда во Западен Балкан”. Долгогодишната соработка меѓу Република Северна Македонија и ЕВРОПРАВДА  е од исклучителна важност вклучително и од аспект на процесот на евроинтеграции со кој нашата земја во моментот се […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на Конференција на претседатели на парламенти на земјите членки на ЕУ

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, ќе учествува на годишната Конференција на претседатели на парламенти на земјите членки на ЕУ, на која ќе учествуваат и претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, како и претседателите на парламентите на земјите кандидати за членство. Конференцијата, која е во организација на двата дома на Чешката Република, се одржува на […]

Вести Македонија Ударни вести

Охрид домаќин на Јубилејна 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ

  МВР годинава ја има честа од 8 до 10 мај, во Охрид, да биде домаќин на Јубилејна 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ – најголемата полициска организација по бројот на членство, во која членуваат 195 земји од светот. Организирањето на конференцијата во 2023 година, доверена на Република Северна Македонија се совпаѓа со уште еден […]

Вести Македонија Ударни вести

Конференција на економскиот комитет на ПД-ЦЕИ во Букурешт

  На парламентарната конференција на економскиот комитет на Парламентарната димензија на Централно-Европската иницијатива, која се одржа од 27 до 29 март 2023 година во Букурешт, Романија, учествуваше и делегацијата на ПД-ЦЕИ од Собранието на Република Северна Македонија составена од пратениците: Рашела Мизрахи во својство на шеф на делегацијата и пратеникот Арбен Зибери како член на […]