Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Д-р Пановски: Прво новинари ми се јавија да ме прашаат за нешто што го немав чуено

  Министерот за здравство Беким Сали преку објава на Фејсбук најави дека наскоро ќе формира нова Комисија за заразни болести и ги повика универзитетските професори Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да се приклучат како нејзини членови.     “Според најавите, а во согласност со законските надлежности, како министер за здравство на Република Северна […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Д-р Пановски: Бројките растат, доцна е за мерки

  Бројот на лица заболени од ковид-19 постепено расте, а државата требаше многу порано да преземе мерки за да го намали тој број, смета проф. д-р Никола Пановски од Медицинскиот факултет. Според него, требало да има поголема контрола на граничните премини, а властите требало да преземат мерки и во однос на организирањето свадби на отворено. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пановски: Се чувствував подобро по првата примена доза на „Фајзер/Бионтек“

  Проф. д-р Никола Пановски, кој од почетокот активно ги следи сите случувања поврзани со пандемијата на ковид-19, на 8 март ја примил првата доза вакцина на „Фајзер/Бионтек“. Уште по примањето на првата доза, вели дека се чувствувал подобро, а од нус појави, имал само болка во раката. Тој за „Мета.мк“ вели дека вакцината на […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Пановски: Неразумно трошење на антибиотици во амбуланското лекување на ковид

  “По млаката или никаква реакција на надлежните и одговорни за здравјето на граѓаните, како и за парите на граѓаните, било лични или преку ФЗО (МЗ, ЛКМ, ФКМ,МЛД, МАЛМЕД, ФЗОМ и други), а по моите реакции за неразумно трошење на антибиотици во амбуланското лекување на ковид, решив повторно да се обратам тука, покрај предавањата до […]

Вести Македонија Ударни вести

Пановски: Запазени се сите протоколи во ковид центрите и правилно се користат антибиотиците во лечењето

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, како и целокупниот медицински персонал во ковид-центрите во Скопје, се заблагодаруваат на д-р Никола Пановски, универзитетскиот професор по микробилогија, што ја прифати поканата да ги посети ковид центрите на интерните клиники во Клиничкиот центар, информираат во Министерството за здравство. “На моја покана, проф. д-р Пановски ги посети ковид […]