Вести Македонија Ударни вести

Распити на 20 пациенти кои доброволно се јавија на телефонската линија на ОЈО

  Тим од јавни обвинители и истражители од Основното јавно обвинителство Скопје преземаат дејствија за испитување на наводите кои првично упатуваат на основи за сомнение за сторени кривични дела против здравјето на луѓето и проневера во службата на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Со цел испитување на ваквите наводи, до овој момент од Клиниката е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение против Жан Митрев за измама на пациенти

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Во текот на постапката првично оформена по допрен […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Седумте пациенти се во добра состојба и ќе останат на болничко лекување во Софија до петок

  Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово разговараше со д-р Иван Поромански, директор на болницата Пирогов во Софија, каде се хоспитализирани седумте пациетни кои ја преживаеја страотната сообраќајка која се случи вчера утрото на магистралниот пат „Струма“ на потегот Софија – Благоевград. -“Седумте пациенти кои се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се стабилни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Жителите на Кочани кои побараа лекарска помош се во добра здравствена состојба

  Деветтемината жители на Кочани кои синоќа побараа лекарска помош поради вдишување на чад, како последица од пожарот се во добра здравствена состојба и сите се пуштени дома, информираат од Министерството за здравство. Пациентите синоќа беа задржани во болница неколку часа и примаа кислородна терапија. Во пожарот нема поврдени со изгореници.

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 66 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 3 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 18 нови случаи, 31 оздравен пациент и 1 починато лице

  Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8, Куманово – 5, Кочани – 2, Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 1.   Регистрирани се 31 оздравен пациенти од: Скопје – 11, Виница – 3, Куманово, Кочани, Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 73 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 73 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.   По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 7 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 75 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 75 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 10 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 16 нови случаи, 38 оздравени пациенти и 7 починати лица

    Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на КОВИД-1 од: Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1.   Регистрирани се 38 оздравени пациенти од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по 4, Охрид –  3, […]

Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 3 пациенти

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има  3 хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 57 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.   Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ имало еден прием. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември […]