Вести Македонија Ударни вести

Џафери-Грегорчич: Делување на ЕУ за забрзување на процесот и отпочнување на преговорите

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска оствари средба со Делегација на Комисијата за надворешна политика на Националното собрание на Република Словенија, предводена од претседателката на Комисијата, г-ѓа Моника Грегорчич. Во Делегацијата беше и г. Ник Пребил, заменик-претседател на Комисијата за европски прашања.     Од страна на Претседателот Џафери беше […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери на средба со новоименуваната амбасадорка на Србија, Невена Јовановиќ

  Денес Претседателот на Собранието на РС Македонија, Талат Џафери оствари работна средба со новоименуваната амбасадорка на Република Србија во Република Северна Македонија, Н.Е. Невена Јовановиќ.     Претседателот Џафери, посакувајќи и успешен амбасадорски мандат и пријатен престој во нашата држава, ја запозна амбасадорката со тековните активности на Собранието, активностите на планот на интеграцијата на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Писменоста, јазикот, науката и зборот се од непроценлива вредност за еден народ

      Претседателот на Собранието, Талата Џафери во негово име и во име на пратениците од Собранието, упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. “Работата и делата на светите браќа Кирил и Методиј се сметаат за придонес од огромно значење за светската наука и култура. Нивните […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на претседателот Џафери со Народниот правобранител Зибери

  Денеска, претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, оствари средба со Народниот правобранител, г. Насер Зибери, по повод предавањето на Годишниот извештај за работата на Народниот правобранител на Република Северна Македонија за 2020 година. На средбата присуствуваше и г-ѓа Сузана Салиу, заменичка на Народниот правобранител.     Во текот на средбата се разговараше за прашања […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се вакцинираа пратениците и претседателот на Собранието

  Како што и беше најавено, пратениците од Собранието, вклучително и претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска се вакцинираа со вакцината што беше на располагање, односно со „Спутник“.     Со градењето на колективниот имунитет, се придонесува кон успешното справување со пандемијата. Тоа е секако заедничка одговорност, и успешноста лежи во масовното вакцинирање.     […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Честитка од претседателот Џафери за Нова година до сите граѓани

  Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, упати честитка до граѓаните на земјава за Новата 2021 година, посакувајќи им сѐ најдобро на индивидуален и фамилијарен план. Тој посака во новата година надминување на пандемиската состојба и остварување на стратешката цел – членство во Европската Унија.      

Вести Македонија Ударни вести

Џафери подари новогодишни пакетчиња на Детската клиника и Посебните училишта

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, испрати новогодишни пакетчиња со книги за дечињата хоспитализирани на Детската клиника во Скопје. До Посебното основно училиште „Иднина“ во Скопје и до Посебното основно училиште „Златан Сремец“, испрати нагледни средства за настава за секое училиште, согласно потребите на учениците и наставниците и соодветните наставни програми.     Со оглед […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери со честитка по повод 100 годишнината од основањето на Филозофскиот факултет-Скопје

  Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 100-годишнината од основањето на Филозофскиот факултет во Скопје.     “Филозофскиот факултет, во далечната 1920 година, со кралски указ, ја започна својата наставно-научна дејност и со тоа го заслужи пиететот – најстара високо-образовна институција во државата. Денес, покрај тој  факт, има уште еден непобитен факт, […]

Вести Македонија Ударни вести

Проштална средба на претседателот Џафери со грчкиот амбасадор Јанакакис

  На денешната проштална средба со амбасадорот на Република Грција во Република Северна Македонија, Н.Е. Димитрис Јанакакис, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери искажа задоволство од досегашната соработка со амбасадорот и изрази уверување дека и во понатамошниот период, соработката со новиот амбасадор на Република Грција ќе продолжи на највисоко ниво, како и […]