Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Ципрас: ЕУ подобро да не дава ветувања што не може да ги исполни

  Европската унија ќе ги трпи последиците од нејзиниот недостаток на единство во однос на Западен Балкан, вели Алекс Ципрас, поранешен грчки премиер и лидер на левичарската партија Сириза, пишува „Еурактив“. Ципрас го коментираше повеќекратниот неуспех на ЕУ да им одобри на Албанија и Македонија отворање формални преговори, како и континуираниот никаков напредок во однос […]

Вести Ударни вести

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас го поддржи Заев: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев и СДСМ

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата „Можеме“. Во видеото, цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски, Ципрас посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на […]

Вести Македонија Свет

Грција и Бугарија ја повикаа македонската влада да го почитува владеењето на правото

Грција и Бугарија бараат Балканот да покаже демократски вредности и да го напушти стариот националистички менталитет. Тие испратија индиректна порака до македонската влада да се придржува до европските принципи за владеење на правото, одржување на демократски вредности и за почитување на добрососедските односи. Индиректната порака доаѓа преку заедничката декларација на грчката и на бугарската влада, […]