Вести Македонија Ударни вести

Апелација ја укина првостепената пресуда за „Tоплик- Сончев град“

  Постапувајќи по кривичниот предмет  КОКЖ-137/22, во јавноста познат како „Tоплик- Сончев град“, по одржана јавна седница на 08.06.2023 година, по советување и гласање на нејавен дел од седницата на 06.09.2023 година, донесе решение со кое ги уважи жалбите на обвинетите М.Ј од С., Т.Ѓ од С., Д.Д. од С., М.Т. од С., Д.Ѓ. од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Укината пресудата за Јанакиески, Ристовски, Вељановски во “Организатори на 27 Април”

  Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда со која на вкупно 25 години затвор беа осудени обвинетите во случајот „Организаторите на 27-ми април, поранешниот спикер Трајко Вељаноски, екс министерите Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и некогашниот директорот на УБК, Владимир Атанасовски. “Апелациониот суд Скопје информира дека постапувајќи по кривичниот предмет КОКЖ-121/21, во јавноста познат како „Собрание“, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Соопштение на скопска Апелација за укинувањето на пресудата за “Таргет-Тврдина”

  Поради мноѓубројните шпекулации во јавноста изминатите денови во врска со постапувањето на судечкиот совет при Апелациониот суд Скопје, го доставуваме следното појаснување “Предметот на Основен кривичен суд Скопје КОК бр. 47/17 и 39/18 е доставен на одлучување во Апелациониот суд Скопје, по поднесените жалби на ОЈО и на обвинетите, на ден 08.10.2021 година, кога […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Укинати куќните притвори на Рашковски со гаранција и на Вељаноски без гаранција

  Советот на Апелацискиот суд Скопје, составен од судиите Тања Милева, претседател на советот, Ѓоко Ристов и Лирие Елези Ајрулау, членови на советот, ја уважи жалбата на првообвинетиот во случајот „Софтвери”, Драги Рашковски и му ја укина мерката куќен притвор. Во одлуката на скопска апелација се вели и дека се прифаќа понудената гаранција од страна […]

Вести Македонија Ударни вести

Апелација ја потврди казната од 1,5 години затвор за Груевски за шамарите пред Општина Центар

  Апелацискиот суд ја потврди затворската казна од 1 и пол година за поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Насилство во општина Центар“, којшто се однесува на шамарите и демолирањето на бараките на Општина Центар во периодот на неговото владеење. „Второстепениот суд постапувајќи по жалбите од обвинетите и нивните бранители, изјавени против првостепената пресуда – […]

Вести Македонија Ударни вести

Дополнителни 30 дена притвор за Орце Камчев

По доставени предлози, Апелацискиот суд Скопје донесе решенија со кои им се продолжуваат мерките куќен притвор во траење од 30 дена за осомничените лица Јордан Камчев, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ, – соопштија од СЈО. Според СЈО, осомничените се товарат за злосторничко здружување, оштетување или повластување на доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама […]

Вести Македонија

Апелација потврди: Груевски оди 2 години во затвор

Затворската казна од 2 години за експремиерот Никола Груевски ја потврди Апелациониот суд Скопје. Казната е за незаконито влијание на обвинетиот Груевски за набавката на луксузниот „мерцедес С-600 гард“, кое тие не можеле да го одбијат зашто им бил шеф, премиер. Казната на осудениот Ѓоко Поповски му е намалена од 6,5 на 4, 5 години. […]

Вести Македонија

Апелација: Притвор за Грујовски, Јакимовски и Бошковски – Мијалков останува без пасош

Aпелацискиот суд денеска одлучи да им додели притвор на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, сите вработени во МВР и обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство. За останатите обвиниети се потврдуваат претходните решенија на Кривичниот суд. Сашо Мијалков, првообвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ коишто истраги по обвинителниот акт се […]