Вести Свет

Ердоган денеска ја започнa тридневната балканска турнеја

  Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започнa тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот […]

Вести Македонија

Премиерот Заев со авторски текст во Политика посветен на „Отворен Балкан“

Премиерот Заев со авторски текст во Политика посветен на „Отворен Балкан“: Нашите народи бараат да се здружиме, за подобро денес и подобро утре Зошто на Економскиот форум во Скопје на 29 јули реков дека започнува нова ера на соработката во регионот? „Отворен Балкан“ е спротивно на сѐ она што до сега е синоним или стереотип […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: ЕУ знае и мора да прифати дека и Балканот е европски

  “Никој не може да ни ги одземе реформите и промените кои заедно ги постигнавме, а од оваа неизвесност ќе излеземе само посилни и поискусни. Никој не може да не спречи да продолжиме по патот по кој цврсто напредуваме – патот на раст на платите, патот на борба против корупцијата, сиромаштијата и загадувањето, патот на […]

Вести Став Топ теми Ударни вести

СТАВ: Мерсел Биљали – БЕЗ НЕРВОЗА

    “Јас немам дилеми дека ќе добиеме преговори, утре или задутре, како што немам дилеми дека тие ќе бидат со многу построга методологија од досегашната. Нашата држава исполни тешки задачи, и тука мора да следи наплатата. Реално, проблемот не е во внатрешните реформи во ЕУ и во стагнацијата на истите во Македонија. Тоа е […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, јави известувачот на МИА. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за надворешни работи и на Бугарија и Албанија. Во македонската делегација се во […]