Вести Македонија Став Ударни вести

БЕСА: Го прифаќаме францускиот предлог

  „Уште еднаш го потврдуваме ставот на Движењето БЕСА дека интеграцијата на земјата во Европската Унија е единствената опција без друга алтернатива за иднината на Северна Македонија. Движењето БЕСА е информирано од Владата за францускиот предлог и во согласност со партиските одлуки, Движењето БЕСА уште еднаш потврдува дека ќе го прифатиме секој предлог што го […]

Вести Македонија Ударни вести

Хоџа од БЕСА поднесе оставка од функцијата министер

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Хоџа поднесе оставка од функцијата министер, денеска на прес конференција поднесе оставка од својата функција. „Поднесувам оставка од функцијата министер, заедно со двајцата заменици министри“, порача Хоџа. Хоџа рече дека ја реализира оставката што ја најави од претходно, откако  една владејачка партија, на чело со вицепремиерот од нејзините […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

БЕСА со поддршка за Шилегов

  „Денес имав одлична средба со Арјанит Хоџа, генералниот секретар на БЕСА со кој разменивме мислења за состојбите во главниот град. Драго ми е што тој и неговата партија го препознаваат напредокот што Скопје го направи во изминатите четири години и ми даваат поддршка во вториот круг. Обединувањето расте и нашиот блок постојано се окрупнува. Одиме заедно на победа, […]

Вести Македонија

ВИДЕО: Беса и ДР-ДПА ја следат ситуацијата – Ахмети да донесе одлука во согласност со декларацијата

Движењето Беса и ДР-ДПА, се во исчекување на епилогот од преговорите на раководството на ДУИ. Тие засега не сакаат да коментираат дали партијата која доби 10 пратеници на изборите на 11 декември ќе направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, која одбива да продолжи мандатот на СЈО и двојазичноста. Токму овие два услови се дел од заедничката декларација […]