Алтернатива Музика и Филм Настани

Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ за првпат ќе одржи концерт во Македонија

  Сцена Продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола.     Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти август во […]

Алтернатива Настани Ударни вести

ИФФК „Браќа Манаки“ од 20-27 август во Битола

  Најновото 43-то издание на  Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ќе се одржува од 20 до 27 август во Битола.     “Фестивалот ќе изобилува со програми, натпреварувачки, ревијални… Вративме се или речиси се што постоело претходно во фестивалот наспроти околностите, наспроти економската криза во светот, инфлацијата, изјави дирекоторот Симеон Дамевски, додавајќи дека […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим некој се обиде да го претстави како мост на зближување

  Претседателот Стево Пендаровски излезе со став за отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, во кој наведува дека иако отворањето културни центри насекаде во демократскиот свет е чекор кон зближување на народите и нивните култури, именувањето на установи од областа на културата според докажан соработник на фашистичкиот режим од Втората светска војна не и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи за Клубот Ванчо Михајлов во Битола: Ние како држава не сме вклучени во тој проект

  Министерот Османи прашан за отварањето на бугарскиот клуб во Битола изјави дека македонската Влада не била повикана,  и не е вклучена во тој проект. Османи вели дека го разбира незадоволството на граѓаните кои протестирале бидејќи се отвора центар со име на личност поврзана со фашизмот.  

Вести Македонија Ударни вести

Сојузот на борците на протест против отворањето на Културниот центар “Иван Михајлов”

  Сојузот на борците од Народноослободителната и Антифашистичката војна на Македонија 1941-1945 и граѓаните продолжувачи, како организација која се грижи за негување на придобивките од Народноослободителната и Антифашистичката војна и за чување на традициите и придобивките од Народноослободителната борба и Антифашистичката војна на Македонија и од националноослободителната борба и востанијата на македонскиот народ од подалечното […]

Алтернатива Настани

Вело трка во Битола: Награда од 200 евра за најбрзите

  На 29. август, во Битола ќе се одржи вело трка, каде примарна цел е поттикнување на спортскиот дух на младите, како и унапредување на велосипедизмот во градот, кој судејќи по велосипедистите низ битолските улици е во голем подем.   Овие причини беа доволни за НВО ДОГМА да организира вело трка, каде младите над 14 […]

Вести Македонија

Филипче: После 70 години за првпат е реновиран Здравствениот дом д-р Хаим Абраванел

За првпат после 70 години се реализираше комплетна обнова на внатрешните простории во ЗД д-р Хаим Абраванел во Битола. Овој проект опфаќа комплетна обнова на внатрешните простории, ходниците, работните простории, педијатриската служба, вакциналните пунктови, превентивната служба, превентивната стоматологија и делот кадешто се чуваат вакцините од редовниот календар.     По овој повод денеска министерот за […]

Вести Изјави

Венко Филипче: Здравствениот дом во Битола покажа како се работи успешно

Во изминативе три години Здравствениот дом во Битола покажа како се работи успешно и во интерес на институцијата и здравјето на граѓаните. ✅ По 30 години, целосно реновирана Службата за итна медицинска помош ✅ ЗД Битола е една од 32 установи со подобрени услови ✅ Набавена нова медицинска опрема ✅ Реализирани 54 нови вработувања ✅ Вработените имаат зголемени плати ✅ Вратено […]

Вести Македонија

И одбраната во случајот „Транспортер“ побара иземање на судскиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. Во овој случај се обвинети поранешниот битолскиот градоначалник Владимир Талески и уште 20-тина лица за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу […]

Алтернатива Настани

Фотографска изложба на фрески и икони од “Св.Ѓорѓи” – Курбиново

Фотографска изложба на фрески и икони од “Св.Ѓорѓи” – Курбиново Национална Институција  Музеј и Завод Битола,  22- 30 јуни, 2017 година Оваа изложба која што  ги претставува резултатите од првиот дел од прокетот Македонски Фрески -Маско 360, се имплементираа од страна на здружението “Македонида”- Скопје, под раководство на Професор Панче Велков, во соработка со Професорот […]