Вести Македонија Ударни вести

Државент архив: Фондот за Борис Трајковски се збогатува

  Директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески имаше средба со Вилма Трајковска, сопруга на поранешниот претседател, Борис Трајковски, со која разговараа за можноста за донација на негови приватни документи и фотографии со кои би се збогатил и би се дооформил архивскиот фонд на поранешниот претседател што го поседува Државниот архив.         […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Осумнаесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

  Денеска во Скопје и во Ротимље (БиХ) ќе биде одбележана 18-годишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој заедно со членови од неговиот Кабинет загина во авионска несреќа во близина на Мостар. На гробот на Трајковски и на вечните почивалишта на загинатите членови на делегацијата на градските гробишта во Бутел, цвеќе ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

ОРИГИНАЛОТ ОД ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР ПРЕДАДЕН ВО ДРЖАВНИОТ АРХИВ

Во Државниот архив денеска беше предаден оригиналот на Охридскиот договор од страна на вицепремиерот Артан Груби, кој на средбата со директорот, д-р Емил Крстески потпишаа записник за примопредавањето и дадоа изјави за медиумите. Охридскиот договор, потпишан пред 20 години од: Борис Трајковски, Љубчо Георгиевски, Арбен Џафери, Бранко Црвенковски, Имер Имери, Франсоа Леотар и Џемс Пердју, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска официјално започнува масовното вакцинирање на населението со „Спутник В“

  Денеска официјално започнува масовното вакцинирање на населението против ковид-19 со „Спутник В“.     Вакцинирањето ќе се одвива на пунктови во салата „Борис Трајковски“, каде што се закажани се термини за 3.000 граѓани.     Во оваа фаза ќе бидат имунизирани граѓани од критична инфраструктура – луѓе што работат, МВР, АРМ, новинари, служби од […]

Алтернатива Настани

U-RECKEN / Tree of Live Teaser party @ С.Ц. Борис Трајковски, сабота 11.02

Традиционално првата SUN Production журка во годината е во втората сабота од февруари… Оваа година имаме специјален настан, промо журка за Tree Of Life Festival и гостувањето на еден од најплодните артисти во моментов U-Recken – Dacru Records / Israel www.facebook.com/urecken www.soundcloud.com/u-recken www.electreelife.com Специјален гостин, најголемиот македонски амбасадор во моментов: DJ Djantrix – Digital Om […]