Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Поширок заеднички пристап со ЕУ за успешно сузбивање на криумчарењето мигранти

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше на Меѓународна конференција за Глобална алијанса за борба против криумчарењето мигранти, во Европската Комисија во Брисел, во присуство на колеги министри за внатрешни работи од целиот свет, а со цел градење на Повик за акција на засилена взаемна соработка. Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер […]

Вести Македонија Ударни вести

Ангелов на состанок за отпорност во седиштето на НАТО во Брисел

  Вчера, 7 ноември 2023 година, во Седиштето на НАТО во Брисел, Белгија, Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг претседаваше со Вториот состанок на високите национални претставници на Алијансата одговорни за отпорност. Република Северна Македонија ја претставуваше директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.     Украинската вицепремиерка Олха Стефанишина виртуелно од Киев им се обрати на […]

Вести Свет Ударни вести

Вучиќ и Курти денеска во Брисел

  Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска во Брисел ќе имаат одвоени средби на кои ќе разговараат со европските претставници кои посредуваат во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Белград изјави дека денеска во Брисел ќе разговара со лидерите на ЕУ, Германија, Франција и Италија за […]

Вести Македонија Ударни вести

Шукова од Брисел: Подготвени сме да го преземеме нашиот дел од одговорноста

  Денеска во Брисел започнува билатералинот скрининг за Поглавје 27- Животна средина и климатски промени што претставува еден од двата најдолги скрининзи и ќе траe од 3-ти до 7-ми јули. На скринингот пред Европската комисија преку 75 презентации ќе бидат презентирани состојбите во областите: хоризонтално законодавство, управување со отпад, квалитет на вода,  природа, хемикалии, индустриско […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Подготвени сме за уставни измени

  На седницата на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, на чија агенда беше европското досие на Северна Македонија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговараше на бројните прашања на европратениците околу актуелните предизвици со кои се соочува нашата земја на патот кон Унијата, почнувајќи од скрининг процесот, реформската агенда, уставните измени па се […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ во Брисел ги пренесе барањата од новинарскиот протес

  Безбедни новинари и сниматели, крај на неказнивноста на напаѓачите врз новинарите, крај на агресивниот „ПР“ на Владата и на омаловажувачкиот однос на политичарите кон медиумските работници, итно формирање на фонд за квалитетни медиумски продукти, беа дел од темите што  претставниците на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги истакнаа за време на посетата на […]

Вести Македонија Ударни вести

„Слободно движење на работници“ на денешната скрининг агенда во Брисел

  Денес во Брисел се одржува билатералниот скрининг состанок за Поглавје 2 „Слободно движење на работници“ во рамки на Кластерот 2, „Внатрешен пазар“. Билатералниот состанок го отвори државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменичка на главната преговарач со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, која кажа дека веќе се спроведени многу реформи во оваа област, но […]

Вести Македонија Ударни вести

Во Брисел започна билатералниот скрининг за Поглавје 9 „Финансиски услуги“

  Денеска во Брисел продолжува билтералниот скрининг за Кластер 2 „Внатрешен пазар” со скрининг состанокот за Поглавје 9 – „Финансиски услуги”. Преговарачкиот тим го предводи државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања и заменичка на главниот преговарач на Република Северна Македонија со Европската унија, Дрита Абдиу Халили, која во своето воведно обраќање истакна дека земјата […]

Вести Македонија Ударни вести

„Алкалоид“ на Конференција за лекови со додадена вредност во Брисел

  Претставници од Одделот за иновации, стратешки проекти и М&А и од одделот Регулаторни работи на „Алкалоид“ присуствуваа на Четвртата годишна конференција за лекови со додадена вредност во Брисел, Белгија.       „Алкалоид“, како членка на Medicines for Europe, присуствуваше на Конференцијата за лекови со додадена вредност на тема „Giving medicines a new life“. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Oсмани: Двете организации треба да ја одиграат својата улога за поддршка на Украина

  Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи денеска во Брисел, имаше свое обраќање пред Северно Атлантскиот совет на НАТО, каде ја претстави Програмата на Северна Македонија како Претседавач со ОБСЕ во 2023 година.     Пред Советот со кој претседаваше Заменик генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана, Османи ја истакна важноста на улогата на НАТО и […]