Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел го започна скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија. „Отворени се преговорите со Европската Унија! После 17 години чекање, денеска во Брисел се […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Маричиќ: Преговорите со ЕУ се отворени!

  “Преговорите со ЕУ се отворени!” напиша заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на својот официјален фб профил, пред денешниот почеток на скрининг процесот.         “Со почетокот на скринигот навлегуваме подлабоко во процесот на реформи, кои вклучуваат имплементација на европски регулативи и придонесуваат за европеизација на општеството и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Вархеји: Се надевам и опозицијата ќе работи за европската иднина

  Уставните измени мора да се случат, опозицијата да докаже дека е за членство во ЕУ, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на денешната прес-конференција во Брисел. „Се надевам дека отсега натаму сите политички партии вклучително и опозицијата ќе работи за европската иднина и нема да започнат со контроверзии и предизвикување емоции, кои нема да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Денес ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ – овој ден е историски

  Со одржувањето на првата меѓувладина конференција денеска во Советот на Европска Унија во Брисел, на која учествуваше владина делегација предводена од претседателот на Владата Димитар Ковачевски, Република Северна Македонија ги отвори преговорите за полноправно членство во Европската Унија. На овој историски важен настан со кој започнува ново поглавје за државата на патот кон ЕУ […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: По 17 години ги отвораме преговорите со ЕУ со заштитен и автентичен македонски јазик, идентитет и традиција

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и Претседателот на Владата на Албанија Еди Рама, утрово во Брисел имаа заеднички состанок со Претседателката на европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, и со премиерот на Чешка Петр Фиала како претставник од чешкото претседателство.   По состанокот премиерот Ковачевски заедно со останатите присутни одржаа прес-конференција. Во продолжение е […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски на првата меѓувладина конференција за отпочнување на преговорите на С.Македонија со ЕУ

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ќе ја предводи официјалната владина делегација во Брисел, која во Советот на Европска Унија ќе учествува на првата меѓувладина конференција закажана за утре, 19 јули 2022 година. Оваа меѓувладина конференција е од историско значење за Република Северна Македонија бидејќи со неа се означува отпочнувањето на преговорите за полноправно членство […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив, мојот народ мора да се почитува

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, со претседателот на Србија Александар Вучиќ и албанскиот колега, премиерот Еди Рама, денеска во Брисел во рамки на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, одржаа заедничка прес-конференција. На конференцијата за медиумите, премиерот Ковачевски, кој единствен говореше прво на мајчин, македонски јазик потенцираше дека моменталниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Францускиот предлог не е прифатлив за нас!

  “Францускиот предлог, ваков каков што е, е неприфатлив е за мене, за Претседателот на државата, за Владата, за коалиционите партнери и за граѓаните, доколку ние сакаме да почнеме преговори во јуни. Никој не може без нас да направи ништо,” рече денеска премиерот Димитар Ковачевски на прес-конференција во Брисел, по самитот ЕУ- Западен Балкан. “Никој […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе учествуваат на Самитот во Брисел – Имаме европска иднина!

  “Северна Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и од кои ние, Албанија, но и регионот имаме целосна поддршка во исполнувањето на стратешката цел – членство во ЕУ.”   “Јас, Еди Рама и Александар Вучиќ денес донесовме одлука, уште еднаш да ја […]

Вести Македонија Ударни вести

Костадиновска-Стојчевска: Потребен нѝ е македонски културно-информативен центар во срцето на Европа

  Министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска смета дека треба да биде отворен македонски културно – информативен центар во Брисел. „Ќе бидам горда доколку во срцето на Европа формираме центар кој ќе ја промовира македонската култура и традиција. На овој начин би ги презентирале македонските вредности токму во градот во кој има бројни меѓународни […]