Вести Свет Ударни вести

ТУРЦИЈА: Судот пресуди на 40 лица обвинети за атентат врз Ердоган

Судот во Турција донесе пресуда со која група од повеќе од 40 обвинети е прогласена за виновна за обид за атентат врз претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и убиство на двајца полицајци, а станува збор за напад кој се случи во текот на неуспешниот обид за воен удар кој минатата година на 15 јули […]