Вести Македонија Спорт Ударни вести

Тим на македонската полиција ќе се грижи за безбедноста на Европското фудбалско првенство

  По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое за првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни работи на РС Македонија во соработка со романската полиција и надлежните служби на УЕФА,  испрати свој тим од 5 полициски службеници кои во периодот од 11.06 до 18.06 2021 година ќе бидат присутни […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Утрински тренинг на македонските фудбалери во Букурешт (ФОТОГАЛЕРИЈА)

  Македонските репрезентативци продолжуваат со припремите за првиот меч од ЕП против Австрија. Tимот утрово тренираше на стадионот на Стеауа и продолжи да се подготвува за дебитантскиот настап на  Европското првенство.    

Вести Македонија Музика и Филм Спорт Ударни вести

„Одиме на Европско“ – навивачка химна на македонската фудбалска репрезентација

  Денеска официјално е претставен и видео записот за навивачката химна посветена на македонската фудбалска репрезентација. Музиката и текстот се на Саше Љолес и Петар Младеновски, аранжманот на Петар Младеновски, Саше Љолес, Никола Бочваров, Танче Гроздановски и Слободан Хаџи-Илиев.  

Вести Свет Ударни вести

Почина Диего Марадона – најпопуларниот фудбалер на сите времиња

  На 60 годишна возраст почина Аргентинската легенда Диего Армандо Марадона. Тој се сметаше за најконтраверзната икона на сите времиња во фудбалот. Диего Армандо Марадона беше поранешен аргентински фудбалер, светски првак од Мексико 1986 и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња. Марадона ја обавуваваше должноста селектор на аргентинската фудбалска репрезентација. Според неофицијални извори, причината  за смртта […]

Спорт

Најдобриот стрелец на мундијалите замина во пензија на 38 години!

Германскиот голгетер и најдобар стрелец на светските првенства Мирослав Клосе одлучи да стави крај на својата богата фудбалска кариера. Клосе има 38 години и беше без ангажман оваа сезона. Неговиот последен клуб Лацио го напушти оваа година, по истекот на договорот. Клосе беше споменуван како замена за Милик во Наполи, но ништо не испадна од […]

The post Најдобриот стрелец на мундијалите замина во пензија на 38 години! appeared first on Спорти.

Спорт

ЛШ: ПСЖ, Арсенал, Баерн и Атлетико се првите 1/8 финалисти!

Синоќа се одиграа 8 средби од 4.коло во Лигата на фудбалските шампиони во групите А, Б, Ц и Д. По ова коло во групната фаза, познати се четири тима кои веќе обезбедија пласман во 1/8 финалето во фудбалската Лига на шампиони. Тоа се екипите на Арсенал, Париз Сен Жермен, Атлетико Мадрид и Баерн Минхен, кои […]

The post ЛШ: ПСЖ, Арсенал, Баерн и Атлетико се првите 1/8 финалисти! appeared first on Спорти.