Вести Македонија Став

ЦИВИЛ: Криењето зад партиската говорница и уцените се неприфатливи, Мицкоски мора да одговара!

ЦИВИЛ изразува длабока загриженост и бара од институциите да реагираат решително, навремено и соодветно на законите, по јавното признание на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека поседува документи што се дел од кривична истрага. Како што и самото Обвинителство нагласи, тие материјали се набавени на криминален начин. Неприфатливо е да се злоупотребува законот за укажувачи и […]

Вести Македонија Свет

ФОТО: Топ канал објави фотографија од Груевски на преминот Хани Хоти

Aлбанската телевизија топ канал објави, а пренесоа и медиуми на албански јазик и во Македонија фотографија за која телевизијата тврди дека е направена на 11 ноември 2018 година во 19 часот и 11 минути на преминот Хани Хоти на Албанско Црногорската граница. Во возилото сопственост на амбасадата на Унгарија со регистарски ознаки CD 1013A камерата […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Груевски: Ќе си поднесам оставка ако тоа помогне за разврска на кризата

Без разлика каков ќе биде исходот од анализата на изборите, јас ќе поднесам оставка пред органите на партијата, изјави денеска лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за „Курир“. – Вечерта по првиот круг на изборите, јас јасно кажав дека претседателот на партијата носи најголема одговорност. Потоа во телевизиско интервју појаснив дека секогаш во […]

Колумна Текстови Ударни вести

ВРВ НА ГРУЕВИСТИЧКОТО ЛИЦЕМЕРИЕ! – Георги АЈАНОВСКИ

Замислете: Партијата која што во македонската политика ќе остане запаметена како најголем и најбрутелен престапник  на изборните процеси, која што своето еднодецениско владеење го остваруваше со безбројни изборни измами и фалсификати, со поткупи, уцени и закани врз гласачката волја, која што целокупниот државен апарат го користеше за своите изборни злоупотреби и манипулации, претворајќи ја полицијата […]

Вести Македонија

Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што МВР го купи за Груевски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што беше купен од поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, преку МВР, за потребите на поранешниот премиер, Никола Груевски, а за кој јавноста дозна во 31.„бомба“ што ја објави премиерот Зоран Заев, тогаш лидер на опозицискиот СДСМ. – Како министер во техничката влада, […]

Вести Македонија

ЛП: Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата е опасна манипулација

Повикот на Груевски за „народот“ да ја брани државата со излегување на улиците е неодговорна и опасна манипулација токму со народот, оценува Либералната партија, а во врска со синоќешното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за „Канал 5“. „Народот може да биде сигурен дека државата ќе опстане и ќе се развива само ако институциите […]

Вести Македонија

Ставот на Груевски различен од ставот на германската амбасада во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет Никола Попоски, Никола Тодоров и секретарот за меѓународна соработка Александар Николоски остварил средба со Кристине Алтхаузер амбасадор на Сојузна Република Германија во Република Македонија. На средбата Груевски посочил дека требало да се одржат брзи избори, а амбасадорката дека е правилно мандатот да го добие […]

Вести Изјави Македонија

ДУИ:Денеска не донесовме одлука,Груевски ќе го врати мандатот

ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството но и со наши пријатели од партијата и меѓународната заедница за петте предлози на Али Ахмети како можни после изборите. Дебатата беше конструктивна за да се донесе најздравата одлука. Едногласно заклучивме дека таа дебата не може да биде исцрпена денеска и немаме аргументи да се определиме за […]

Вести Македонија

ЛДП: Груевски да го врати мандатот и да не помисли да го попречува СЈО

Соопштение на ЛДП: Никола Груевски да го врати мандатот за составување нова влада и да не се надева дека ќе успее да го укине Специјалното јавно обвинителство. Јасно е како ден дека за да се спасат од одговорност, осомничените од ВМРО-ДПМНЕ се подготвени на се’ само за да се осигураат дека СЈО нема да продолжи […]

Вести Македонија

Груевски во Брисел на средби со лидери на народни партии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска, придружуван од претставници од партијата е во дводневната работна посета на Брисел. За време на посетата, како што соопштуваат од партијата, Груевски ќе се сретне високи претставници на матичната европска партија, Европската народна партија (ЕПП), како и со други европски политичари. Груевски, кој е придружуван од министрите за надворешни […]