Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната заедница дава поддршка на Северна Македонија за членство во ЕУ, а најбрзиот пат кон Европската Унија е напредок во реформите. Тој истакна дека не постојат ,,подобри или полоши […]

Вести Македонија Ударни вести

Интервју на Живко Мукаетов за српскиот магазин „PROFIT“

  Фабриката „Алкалоид“ беше столб на новата индустрија уште кога започна да работи во далечната 1936 година. Како се смени „Алкалоид“ во овие 87 години работење? Денес „Алкалоид“ е меѓу водечките фармацевтски индустрии во Југоисточна Европа, со близу 2.700 вработени, со продажба во околу 50 земји и со добро распространета продажна мрежа од 21 канцеларија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Меџити: ДУИ на УЧК го трансформираат во ДУИ на казина

  „Сите кадри кои го поддржуваат различното мислење и се дел од фракцијата беа разрешени и политички диференцирани како во 80-тите во комунистички стил, додека овие дејствија во јавноста се обидуваат да ги релативизираат со тоа дека овие позиции припаѓаат на Алијанса за Албанците, но граѓаните ги читаат овие игри, изјави Изет Меџити во интервјуто […]

Вести Македонија Ударни вести

Интервју на Генералниот директор на „Алкалоид“ АД Скопје, Живко Мукаетов, за Al Jazeera Balkans

  Интервју на Генералниот директор/Претседател на УО на „Алкалоид“ АД Скопје, Живко Мукаетов, за Al Jazeera Balkans     Близу две децении Живко Мукаетов е на чело на скопски „Алкалоид“. Бројни беа предизвицитe за време на близу 90-годишното постоење на компанијата, вели Мукаетов, но едно е константа – инвестициите. „Алкалоид“ денес има повеќе од 2000 […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Граѓаните заслужуваат да живеат во земја членка на ЕУ, но во родната земја

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервјуто за РТВ Словенија порача дека зачленување во ЕУ не е процес на еден човек, на една Влада, на една политичка партија, туку е процес на целото општество и на сите политички фактори во државата. „Тоа е стратешки процес од којшто зависи иднината на сегашната и на идните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Битката против криминалот не трпи селективност

  Во интервјуто за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ги коментираше обвинувањата од опозицијата во врска со наводни повластени криминални структури, категоризирајќи ги како комплетни дезинформации кои никако не соодветствуваат со реалноста. Наведувајќи дека располага со информации за средби на дел од овие криминални структури токму со највисоките претставници на опозицијата, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Бугарските клубови ќе мораат да ги променат своите имиња

  “Очигледно е дека имињата што се избрани на бугарските клубови во Македонија, без разлика колку историски и научно ќе ги толкуваме улогите на овие личности во историјата, чувството во поголема мера во Северна Македонија е дека овие имиња се провокации. Ова е доволно. Како што кажав за случајот со Христијан. Не ми е важно […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Граѓаните сакаат да бидат дел од ЕУ, одговорност на пратениците е да им го овозможат тоа

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за јавниот сервис ги повика пратениците во Собранието да покажат одговорност и да го поддржат пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија. Тој ги повика сите 120 пратеници партиските интереси да ги остават настрана, бидејќи иднината на граѓаните е подеднаква обврска на сите политички партии во Собранието. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски за МИА: Од буџетот очекувам резултати и ќе инсистирам да ги има

  Буџетот за 2023 година е мој прв буџет како премиер и лично ќе се залагам да покаже резултати, да ја обезбеди потребната основа за премин кон забрзан економски раст и развој на државата, порачува премиерот Димитар Ковачевски во интервју за МИА. Ковачевски вели дека Предлог-буџетот не само што е реален, туку е и рационален […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

РЕМЕНСКИ за Zoom.mk: Инсталациите на Мијалков во АНБ стојат зад државјанството на Онишченко

  Универзитетската професорка Фросина Ременски во ексклузивно интервју за порталот zoom.mk тврди дека структурите на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков во Агенцијата за национална безбедност му овозможиле на рускиот олигарх Олександр Онишченко да добие македонско државјанство.   Целото интервју на Фросина Ременски за Zoom.mk, прочитајте го на следниот линк