Вести Македонија Ударни вести

Владината коалиција против предвремени избори, опозицијата најавува „нови чекори“

  Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ најавува „нови чекори“ за кои треба да се разговара денеска на седница на Извршниот комитет на партијата. Од друга страна, вчера, и Алтернатива, која е дел од владината коалиција, […]

Вести Свет Став Ударни вести

Изборите во Франција не се „украдени“, Ле Пен го призна поразот

  Официјалните резултати од претседателските избори во Франција, после 100 процентно пребројани гласачки ливчиња по вториот круг од изборите,  потврдуваат дека победник е Емануел Макрон. Неговата противкандидатка Марин Ле Пен, уште веднаш по објавата на излезните анкети, според кои таа освои 41,8 насто од гласовите, додека актуелниот Макрон, освои 58,2 насто, се обрати на нацијата […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

СДСМ: Мицкоски не ја разбрал суштината на поканата за средба – избори нема да има

  Димитар Ковачевски, најави дека откако ќе се формира новата влада ќе има средба со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Пратеникот Антонијо Милошоски изјави дека доколку добие Мицкоски покана за средба со Ковачевски таа ќе биде прифатена под услов да се разговара за предвремени избори.   На оваа изјава со соопштение денеска реагираа од СДСМ: […]

Вести Македонија Ударни вести

Мицкоски: Гаши да биде мандатар на владата и да има предвремени избори

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција, побара вонредни парламентарни избори и преодна влада во февруари или март. -Бидејќи Пендаровски бара 61 потпис да застанеме со 61 потпис позади името на Африм Гаши, да биде новиот мандатар на преодната влада, наместо Димитар Ковачевски и да ја реши енергетската и економската криза. Ова да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Зоран Заев си заминува: СДСМ утре ќе го бира новиот лидер

  Утре, на 12 декември, СДСМ организира вонредни внатрепартиски избори на кој ќе го избере петтиот партиски лидер, на кои учествуваат тројца кандидати Димитар Ковачевски, Јован Деспотовски и Фросина Ременски. Вонредните избори за прв човек на СДСМ се организираат откако Зоран Заев поднесе оставка поради слабиот резултат на локалните избори. Новиот претседател на СДСМ ќе […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Честитки за победата на Румен Радев

  Премиерот Зоран Заев му ја честиташе победата на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, на претседателските избори што се одржаа денеска. “Во телефонскиот разговор што го имав со Претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, му ја честитав победата на претседателските избори и посакав добробит за нашиот сосед и за целиот бугарски народ. Се согласивме […]

Вести Свет Ударни вести

Каракачанов си даде оставка поради лошите резултати на изборите во Бугарија

  Претседателот на бугарското ВМРО, Красимир Каракачанов, кој долги години е на таа функција, си поднесе оставка денеска поради слабите резултати на партијата на вчерашните парламентарни избори, јави „Медиапул“. Покрај него, оставки дадоа и неговите заменици – европратеникот Ангел Џамбаски, потоа Искрен Веселинов, Атанас Стојанов и Милен Михов. Стојанов, кој е градоначалник на Сандански, неколку часа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Расте бројот на инциденти, бараме итна реакција од надлежните институции

  Последните инциденти кои се случија за време на изборната кампања врз новинарите потребно е да се истражат и што e уште поважно да не се повторат  – ова беше темата на прес конференцијата која што се одржа денеска во Здружението на новинарите на Македонија. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски побара итна реакција на Министерството за внатрешни […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Демократски сојуз: Фер и слободни избори

  Демократскиот сојуз оценува дека локалните избори за совети на општините и градоначалници во првиот круг се одржаа во услови на фер и демократска атмосфера што им овозможи на граѓаните слободно да ја изразат својата политичка волја. И покрај тоа што новиот систем на гласање со отпечаток од прст создаде одредени проблеми односно го забави […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Има шанса за договор со Бугарија по изборите кај нив и кај нас

  Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека по локалните избори во земјава и изборите во Бугарија, има шанса да се најде решение за блокадата на еворинтегративниот процес. Според него, решенијата треба да се изнајдат низ разговор и дијалог. „Кога завршуваат изборите, сите политичари и кај нас и во Бугарија и насекаде се поразумни и поодговорни […]