Вести Македонија Ударни вести

СДСМ: Распоред на митинзи за локалните избори

„Централниот караван на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и коалицијата ја започнува предзиборната кампања со претставување на сите кандидати за градоначалници, вечерва, на граѓански митинг во Битола“, известуваат од СДСМ. „Митингот започнува во 20:30 часот, на плоштадот „Магнолија” во Битола, а пред граѓаните ќе се обрати и претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Претходно митинзи на караванот […]

Вести Македонија Ударни вести

Кандидатите за градоначалници потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалници на Град Скопје на претстојните локални избори денеска во седиштето на Државната изборна комисија потпишаа кодекс за фер и демократски избори. Со потпишувањето на Кодексот, кандидатите се обврзуваат дека нема да вршат никаков притисок или обид за притисок врз вработените во јавната и државната администрација, во други институции или установи, финансирани од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Утре почнува изборната кампања за Локалните избори 2017

Партиите, коалициите и независните кандидати кои ќе учествуваат на локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава, утре ја почнуваат 20-дневната изборна кампања. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот. Со жрепка во Државната изборна комисија беше утврден редоследот во единствената листа на кандидати на гласачките ливчиња […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАКЕДОНИЈА: На 25.септември почнува кампањата за Локалните избори 2017

Во понеделник, 25 септември, почнува изборната кампања за локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот. Избирачкиот список во кој се извршени сите промени отпечатен во вид на изводи, ДИК го заклучува најдоцна до 24 септември. ДИК го потпишува Избирачкиот […]

Вести Изјави Македонија

Груевски: За пораз на избори најодговорен е лидерот на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не кажува експлицитно дали ќе си поднесе оставка од лидерската позиција доколку партијата изгуби на локалните избори, но, сепак, смета дека во таков случај „одговорноста на претседателот е најголема“. – Се разбира дека најголемата одговорност ја носи претседателот на партијата секогаш – рече Груевски, одговарајќи на прашањето дали ќе си […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. Тие велат дека студентите имаат право да спречат избори кои се нелегални и нелегитимни. – Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како […]

Вести Македонија

Ахмети: Првo да се исполнат условите, а потоа да се разговара за избори

Пред да се разговара за избори, партиите првo треба да се согласат дека условите за избори се исполнети и дека сите партии ќе учествуваат во процесот, потенцирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со шефицата на мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што информираат од партијата, Ахмети и Суомалаинен […]

Вести Македонија

Манчевски со Оер: Исполнувањето на условите за избори е решение за кризата

Исполнувањето на условите за фер и демократски избори е клучно за решавање на политичката криза, преку прочистување на избирачкиот список и реформа во медиумите, истакнал потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на денешната средба со амбасадорката на Франција во земјава, Лоренс Оер, претставникот на дирекцијата за стратешки прашања при француското министерство за одбрана, Рено Дорлиак, и […]