Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Судската пресуда е донесена: По четири години затвор за обвинетите за “Јавна соба”

  Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски казни од по четири години на Дарко Костовски креаторот и Михаил Паневски администраторот на групата „Јавна соба” на социјалната мрежа Телеграм. Тие се обвинети за производство и дистрибуција на детска порнографија. Според обвинението, во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата обвинети, како основач и модератор […]

Алтернатива Настани

Вечерва во Јавна соба театарска претстава “МАМУТОТ”

    Во Македонија виреат митовите за ХИВ, младите немаат каде да се информираат, а дискриминацијата и стигмата со кои се соочуваат луѓето кои живеат со ХИВ се и натаму присутни и им стојат на патот кон остварувањето на здравствените и социјалните права. Зад секоја хронична болест стои само човек кој се обидува да го […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Полицискиот синдикат бара да не се генерализира цела полиција поради случајот „Јавна соба“

            Во однос на наводите од невладината “Платформа за родова еднаквост” Македонскиот Полициски Синдикат како единствен репрезентативен сидндикат во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, излезе со појаснување за дел од наводите од од соопштението. “Имено на почетокот сакаме да Ве увериме дека цврсто сме уверени дека нашите членови – полициските службеници имаат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО бара притвор за креаторот и администраторот на „Јавна соба“

  Основното јавно обвинителство Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот и администраторот на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм. По наредбата е постапено и лицата се лишени од слобода. Надлежниот јавен обвинител денеска донесе Наредба за спроведување истражна […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Протест за Јавна соба: Не ни требаат ветувања, ни требаат санкционирани сторители и правда за жртвите

  „Јавна соба е кривично дело“, „Држава што угнетува е држава што силува“, „Ти не си виновна“ се дел од паролите на денешниот протест за случајот Јавна соба пред Министерството за внатрешни работи. Оттаму граѓаните се упатија кон Скопското јавно обвинителство каде од институциите побараа санкционирање на сторителите, поддршка за жртвите, но и вметнување на онлајн сексуалното […]

Вести Македонија Ударни вести

Јовески за „Јавна соба“: Потребни се измени на Кривичниот законик и јакнење на свеста на граѓаните

  Со употребата на технологијата, интернет комуникацијата, со глобализацијата, се јавуваат и нов вид на кривични дела кои претходно не сме биле ниту во можност да ги предвидиме. Затоа ги поддржувам предлозите за дополнување на Кривичниот законик со кривичните дела „демнење“и „сексуално вознемирување“. Ова го вели републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за Дојче веле. […]

Алтернатива Настани Топ теми Ударни вести

Во среда протестен марш: “Јавна соба” е кривично дело

  Платформата за родова еднаквост организира протестен марш под мотото „Јавна соба е кривично дело“. “Ве повикуваме на протестен марш оваа среда, 3 февруари, од 14:30 часот, за поддршка на сите жртви на криминалната група Јавна соба, од Министерство за внатрешни работи до Јавно обвинителство – институциите кои треба да нè заштитат од насилство, но очигледно не […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Телеграм да го затвори каналот “Јавна соба” или блокада на апликацијата

  Испративме категорични барања до социјалната мрежа Телеграм да ја избрише групата „Јавна соба“ и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно исполнување, изјави премиерот Зоран Заев.   “Доколку апликацијата Телеграм не го затвори каналот Јавна соба каде се споделува порнографска и приватна содржина од наши граѓани, како и детска […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Надлежните институции соодветно да го истражат случајот “Јавна соба”

  “Деновиве сме згрозени што повторно сме сведоци на случајот „Јавна соба“, случај во кој фрапантно се крши приватноста на илјадници жени и девојчиња, понижување, сексизам и насилство кои оставаат трајни последици на нивните животи.   Насилството врз жените и девојчињата, во секоја форма – психичко, физичко, сексуално е казниво со закон. Барам од надлежните […]

Вести Изјави Македонија

„Јавна соба“ е збирштина на сексуални предатори кои женските тела ги гледаат како предмети без право на приватност

Девојките чии фотографии се нашле изложени пред илјадници членови на затворената група на „Телеграм“ наречена „Јавна соба“ се жртви на збирштина на сексуални предатори, кои виреат во една криперска средина каде родово базираната омраза не е само присутна, туку поттикната, велат за „Мета.мк“ експерти од областа на човековите права и родовото насилство. Овие девојки треба […]