Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Извршени 650 инспекциски надзори: Прекршочни налози од над 1.300.000 денари

  Државниотпазарен инспекторат контролираекономскисубјекти на цела територија на Република Северна Македонија по Одлука за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало бр. 41-3467/3 од 03.04.2023 и Одлука за изменување на одлуката за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало (Сл. Весник на РСМ бр. 78/23) донесена од […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарниот инспекторат изрече 175 казни при 650 инспекциски надзори

  Државниот пазарен инспекторат во периодот од 13.03 до 19.03.2023 година  има извршено над 650 инспекциски надзори на целата територија на Република Северна Македонија. Во наведениот период од страна на Државниот пазарен инспекторат наплатени и издадени се над 175 прекршочни платни налози со вредност над  6.230.000 денари. Државниот пазарен инспекторат врши континуирани инспекциски надзори кај трговците на големо и мало во делот на почитување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДПИ апелира трговците да ги почитуваат замрзнатите цени или ќе следуваат високи казни

  Владата донесе Одлуки за определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало (Службен весник на РСМ бр. 52/2023) со кои се опфатени: тестенини неварени, неполнети ниту поинаку приготвени, што не содржат обично пченично брашно или гриз, без додаток на јајца (макарони и шпагети) чија највисока цена на овие производи од ставот […]

Вести Македонија Ударни вести

Пазарен инспекторат: Изречени 6 казни во висина од 960.000 денари

  Државниот пазарен инспекторат во саботата изврши над 250 надзори и контроли на територија на целата држава. Од надзорите и контролите е утврдено дека поголем број од трговците ги почитуваат одлуките на Владата за замрзнување на цената на лебот до 33 денари и за определување обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Сите загадувачи на Скопје ќе бидат казнети и јавно објавувани

  Тоа што Македонија е една од најзагадените држави во светот треба да биде приоритет за справување со овој проблем. Сите живееме тука, сите го дишеме овој воздух, сите сме свесни дека четири години ништо не се направило, истакна градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска во вечерашното гостување во емисијата Вин Вин на Телма телевизија, […]

Вести Македонија

Се зголемуваат казните за загадување на животната средина

Владата на вчерашната 19-та седница усвои предлог-законско решение за измени во Законот за прекршоци со кое се зголемуваат глобите до 20 пати од сегашните, за прекршоци во областа на животната средина кои се предвидени во законите кои ја регулираат заштитата на природата, водата, воздухот, третманот на отпадот и други области од животната средина. Казните, како […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 704 прекршоци за неносење лична заштита на лице

  Во текот на изминатото деноноќие на територијата на држававаа, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 704 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Вести Македонија Ударни вести

Јавна седница за „Монструм“ денеска во Врховен суд

Јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро, треба да продолжи денеска во Врховниот суд. Претходно, седницата требаше да се одржи на 12 септември, но беше одложена поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро. Врховните судии на јавна седница треба да ги разгледаат жалбите за […]