Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 1.031 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.373 тестирања, а регистрирани се 1.031 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 492, Прилеп – 64, Кавадарци – 53, Велес – 47, Тетово и Гостивар – по 45, Охрид – 31, Битола – 30, Куманово и Неготино […]

Вести Став

Во ЕУ „Замор од проширувањето“, во Македонија замор од празните ЕУ ветувања

  Во ЕУ расте „отпорот кон проширувањето“, а во Македонија расте бројот на граѓаните што чувствуваат дека ЕУ наместо да креира фер услови за нови проширувања, се оддалечува од кандидатите за влез во европското семејство. Како понатаму? Приемот на нови држави-членки во Европската Унија се повеќе запаѓа во застој и блокада: „заморот од проширувањето“ се […]

Вести Македонија Ударни вести

Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 249 -Куманово 12 -Штип 13 -Прилеп 25 -Тетово 16 -Струга 7 -Велес 7 -Битола 14 -Охрид 12 -Кавадарци 3 -Гостивар 12 -Гевгелија 2 -Струмица 36 -Крива Паланка 5 -Радовиш 7 -Кочани 6 -Пробиштип 1 -Берово 2 -Виница […]

Вести Македонија

Секција на сниматели при ЗНМ: ССК не ги почитува протоколите за организирање на настани

Секцијата на сниматели при Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), реагира на начинот на кој беше организиран денешниот настан за медиуми од страна на Сојузот на стопански комори во еден ресторан во Скопје. Повеќе сниматели но и фоторепортери и новинари немаа услови професионално да ја вршат својата работа поради несоодветниот простор кој бил отстапен од […]

Вести Ударни вести

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас го поддржи Заев: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев и СДСМ

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата „Можеме“. Во видеото, цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски, Ципрас посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на […]

Вести Изјави Македонија

Деари: Како што верував за прв градоначалник албанец во Кичево, јас верувам и за прв Премиер албанец

Почитувани, Мојот роден град, Кичево е најсликовит пример на придобивките од Охридскиот Рамковен Договор. Со донесувањето на Законот за територијална поделба, како резултат на Охридскиот договор,се овозможија можности за сите нас. Кичево се обедини и им се даде можност на сите да станат градоначалници, не само на една заедница, туку на сите. Но, не беше […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови 103 случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19. – Скопје 46 – Куманово 6 – Штип 6 – Прилеп 2 – Тетово 17 – Струга 9 – Велес 3 – Битола 1 – Охрид 3 – Кавадарци 1 – Гостивар 1 – Струмица 1 – Свети Николе […]

Вести Македонија Ударни вести

Рекордни 120 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19. – Скопје 67 – Куманово 19 – Штип 16 – Прилеп 4 – Тетово 9 – Велес 2 – Гостивар 1 – Неготино 1 – Струмица 1 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65 годишна пациентка, […]

Вести Македонија Ударни вести

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ НОВИ 89 СЛУЧАИ НА КОВИД – ПОЧИНАТИ СЕ 7 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани 89 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-27, Прилеп-1, Тетово-7, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-4, Свети Николе-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти и 7 починати. Оздравени пациенти се регистрирани во: Скопје-2, Прилеп-12, Велес-3. Починатите се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба

Во моментов, единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба и се лекува во одделот за изолација на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Останатите патници во комбето и лицата со кои тие оствариле непосреден контакт, засега, остануваат во домашна изолација, под постојан надзор на Министерството за внатрешни работи. Вчерашните резултати […]