Вести Македонија Ударни вести

Македонската и грчката полиција спречија меѓународен транспорт на дрога од 200.000 евра

  На 10.08.2023 во 23.30 часот од страна на полициски службеници на граничната полиција од Регионалниот центар Југ, во близина на местото викано Вршник Бара, непосредно покрај граничната линија со Република Грција, биле забележани две лица кои од територија на Република Северна Македонија исфрлиле две торби преку жичаната ограда на грчка територија, а потоа и […]

Вести Македонија Ударни вести

Спогодба помеѓу РС Македонија и Албанија за меѓународен воден транспорт во Охридското Езеро

  Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлогот на Закон за ратификација на Спогодбата помеѓу Владата на РС Македонија и Советот на министри на Република Албанија за меѓународен воден транспорт во Охридското Езеро. Очекуваните влијанија од ратификацијата на Спогодбата, според предлагачот, Министерството за надворешни работи, се позитивни, бидејќи ќе се развијат пријателските односи […]

Вести Македонија Ударни вести

Здруженијата на новинари на Македонија и Косово со заедничка иницијатива за соработка

  Претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Здружението на новинари на Косово (АГК) на 27ми мај одржаа работен состанок на кој се разговараше за состојбата на  новинарите како и медиумите во двете земји.      Драган Секуловски, извршниот директор на ЗНМ пред дваесетина колешки и колеги од разни медиуми од Косово ги […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Проглас до јавноста на 13 македонски интелектуалци: “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја”

  “Македонизмот е еманципаторска и обединувачка идеја, а нејзината реализација е фактор на мир и стабилност во регионот и во Европа. Нема разумна причина да се тврди дека македонизмот внесува неспокојство кај другите балкански народи, вклучувајќи го и блискиот и пријателски бугарски народ“, се вели во Прогласот до јавноста на 13 македонски интелектуалци.   МАКЕДОНИЗМОТ […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 4 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.760 тестирање, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19: Скопје и Тетово – по 2. Регистрирани се 6 оздравени пациенти од: Велес и Кичево – по 2, Битола и Свети Николе – по 1. Не се регистрирани […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Утрински тренинг на македонските фудбалери во Букурешт (ФОТОГАЛЕРИЈА)

  Македонските репрезентативци продолжуваат со припремите за првиот меч од ЕП против Австрија. Tимот утрово тренираше на стадионот на Стеауа и продолжи да се подготвува за дебитантскиот настап на  Европското првенство.    

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Радев: Ја поддржуваме европската интеграција на РС Македонија

  Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како што јави дописникот на МИА од Софија, разговорот бил инициран од претседателот на Европарламентот, Сасоли. Двајцата соговорници се осврнале на мерките за справување со пандемијата на коронавирусот, како и за теми кои се на дневен ред на Европската […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Вчера се аплицирани 11.104 вакцини на сите пунктови низ државата

  Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 425.422 граѓани.   На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 227.963 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.278 граѓани, а вчера вкупно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Амбасадите на РС Македонија и Бугарија со заедничко одбележување на Св. Кирил и Методиј

  Во рамките на активностите за одбележување на празникот 24 – Мај Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија и Министерството за надворешни работи на Република Бугарија, во духот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, се договорија со заеднички настани амбасадите на двете држави во Белград, […]