Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Судската пресуда е донесена: По четири години затвор за обвинетите за “Јавна соба”

  Основниот кривичен суд Скопје денеска изрече затворски казни од по четири години на Дарко Костовски креаторот и Михаил Паневски администраторот на групата „Јавна соба” на социјалната мрежа Телеграм. Тие се обвинети за производство и дистрибуција на детска порнографија. Според обвинението, во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата обвинети, како основач и модератор […]

Вести Свет Ударни вести

ТУРЦИЈА: Судот пресуди на 40 лица обвинети за атентат врз Ердоган

Судот во Турција донесе пресуда со која група од повеќе од 40 обвинети е прогласена за виновна за обид за атентат врз претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и убиство на двајца полицајци, а станува збор за напад кој се случи во текот на неуспешниот обид за воен удар кој минатата година на 15 јули […]

Вести Македонија

Денеска продолжува судењето за „Диво Насеље“, се сослушуваат заштитени сведоци

Денеска во големата сала на Врховниот суд продолжува главната расправа од судскиот процес за настаните во Диво Насеље, Кумановско, од 9 и од 10 мај минатата година. Денешното рочиште, како и неколуте претходни, е затворено за јавноста, односно на новинарите не им е дозволено присуство, бидејќи се сослушуваат заштитени сведоци, предложени од Обвинителството. Следното рочиште, […]